FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)


  • Index
  •  » Archiwum 2012
  •  » Zapraszamy na X Wielkopolski Szkoleniowy Zlot PTKol. 5-7.10.2012

#1 04-09-2012 14:40:36

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Zapraszamy na X Wielkopolski Szkoleniowy Zlot PTKol. 5-7.10.2012

http://ktkol.pl/2012/08/29/zapraszamy-na-zlot-12/

Klub Turystyki Rowerowej „Pałuki Tour” przy Oddziale PTTK w Wągrowcu oraz Komisja Turystyki Kolarskiej przy Wielkopolskiej Korporacji Oddział PTTK zapraszają na X Wielkopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej, który odbędzie się w dniach 5-7 października 2012 r. z bazą w Wągrowcu. Na zgłoszenia organizatorzy oczekują do 31 sierpnia 2012 r.

karta zgłoszenia i regulamin na stronie internetowej


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 

#2 26-10-2012 14:05:49

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Re: Zapraszamy na X Wielkopolski Szkoleniowy Zlot PTKol. 5-7.10.2012

X Wielkopolski Zlot Szkoleniowy Przodowników Turystyki Kolarskiej

http://ktkol.pl/2012/10/24/x-wielkopols … olarskiej/

Tegoroczny X Jubileuszowy Wielkopolski Zlot Szkoleniowy Przodowników Turystyki Kolarskiej zorganizował KTR Pałuki Tour wraz z Oddziałem PTTK w Wągrowcu. Na Zlot przybyło ok. 60 uczestników, w tym 29 PTKol. PTTK z Wielkoploski oraz Warszawy, Kielc, Pabianic, Szczecina, Gorzowa Wlkp. Na zaproszenie organizatorów w Zlocie uczestniczyły dwie grupy rowerowe spoza struktur PTTK – GTR Wrześnianie i ŚKR Żwawe Dziadki ze Śremu. KTR Sigmę reprezentowało 8 osób. Wszystkich zakwaterowano w Ośrodku Sportu i Rekreacji im. St. Bąka w Wągrowcu.

W piątek po kolacji Prezes Oddziału PTTK Romuald Styczyński i Prezes KTR Pałuki Tour Tomasz Biegun jednocześnie Komandor Zlotu, dokonali oficjalnego otwarcia, po czym autokarem przewieziono nas pod kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła z XVI w., gdzie czekał przewodnik, który ciekawie i szczegółowo opowiedział nam o historii kościoła i miasta. Następnie przeszliśmy do kościoła i klasztoru pocysterskiego z końca XVIII w., w pierwotnej zabudowie powstał w latach 1386-1396, pożar w 1747 r. zniszczył prawie całkowicie kościół i klasztor. Historia miasta jest ściśle związana z cystersami. W roku 1396 rozpoczął się proces przenoszenia cystersów z Łekna do Wągrowca. W następnych latach miasto stało się własnością zakonu. Największy rozkwit i dobrobyt jego mieszkańców nastąpił w wieku XV-XVI. Powstały liczne cechy rzemieślnicze, jak: sukienników, piwowarów, kuśnierzy, garncarzy, szewców, rzeźników. Wielu mieszkańców zdobywało wykształcenie na Uniwersytecie Krakowskim. Po zwiedzeniu podziemi kościoła udaliśmy się na Rynek, gdzie najnowszą atrakcją miasta jest fontanna, która po zapadnięciu zmroku gromadzi tłum turystów. Pięknie podświetlone strumienie wody wytryskujące w rytm muzyki pozostawiają niezatarte wrażenia. Z powodu dość intensywnych opadów deszczu musieliśmy zadowolić się tańczącą fontanną – bez muzyki.

W sobotę rano padało, mimo to uzbrojeni w peleryny i inne okrycia przeciwdeszczowe stawiliśmy się w miejscu zbiorki, by wyruszyć na trasę rowerową po okolicach Wągrowca.
Pierwszym etapem było pobliskie Durowo, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Keglów. Rodzina pochodzenia szwedzkiego, wielce zasłużona dla miasta Wągrowca i Wielkopolski. Na grobowcu wymowna sentencja Adama Asnyka: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. W Tarnowie Pałuckim zwiedziliśmy perłę na skalę światową – najstarszy w Polsce kościół drewniany z lat 1373-74. W kościele znajduje się jedna z najcenniejszych w Polsce polichromii, mająca wielkie walory historyczne i artystyczne. Następnie dotarliśmy do Łekna, gdzie w Ośrodku Kultury poczęstowano nas gorącą kawą, herbatą, pączkami i drożdżówkami. Tutaj ze względu na opady deszczu kilkanaście osób postanowiło wrócić do bazy w Wągrowcu, wytrwali postanowili jechać dalej. W Rąbczynie dołączyło do nas kilka osób z nowo powstałej grupy rowerowej „Siodełko” z Mieściska. Dalej pojechaliśmy razem do Budziejewka, by zobaczyć drugi co do wielkości w Wielkopolsce głaz z czerwonego granitu, zwany kamieniem św. Wojciecha o obwodzie 20,5 m. W Mieścisku w Domu Kultury powitała nas pani dyrektor Maria Matczewska, a zarazem szefowa KTR „Siodełko” przy PTTK w Wągrowcu. Na spotkanie przybyła również sekretarz gminy pani Alicja Kędracka. Przyjęto nas serdecznie częstując kawą, herbatą i ciastem. Ostatnim punktem sobotniej trasy było zwiedzenie ścieżki dydaktycznej i Galerii Budek Lęgowych nad jeziorem Łęgowskim. W miejscowej świetlicy w towarzystwie Wójta Gminy Wągrowiec pana Przemysława Majchrzaka spożyliśmy grochówkę oraz wysłuchaliśmy krótkiego wystąpienia.

Wieczorem odbyło się podsumowanie Zlotu i spotkanie integracyjne. Przedstawiciele poszczególnych grup wzięli udział w konkursie krajoznawczym, Sigmę reprezentował kol. Andrzej. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani upominkami. KTR Sigma i KTK Bicykl z Ostrowa Wlkp. otrzymały statuetki, GTR Wrześnianie otrzymała puchar, również osoby indywidualne otrzymały upominki. Organizatorom należą się słowa uznania i podziękowania za włożony wysiłek w przygotowanie i profesjonalne przeprowadzenie Zlotu.

Tekst i zdjęcia: Ryszard Rurka


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 
  • Index
  •  » Archiwum 2012
  •  » Zapraszamy na X Wielkopolski Szkoleniowy Zlot PTKol. 5-7.10.2012
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://lukaszsurma.pl/ http://spiermassa-supplementennl.eu HrĂĄdek montĂĄĹž zdarma pojemniki mapa