FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)


#1 09-10-2012 07:57:52

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Nowe przepisy wchodzą w życie dziś - 8 października.

http://polskanarowery.sport.pl/msrowery … ycie_.html

Nowe przepisy wchodzą w życie dziś - 8 października. Zmiany w oświetleniu roweru


Od dziś rowerzystów obowiązują nowe, zmienione przepisy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów. Co się zmieniło? Najważniejszą zmianą jest to, że od dziś nie musisz wozić oświetlenia na rowerze przez cały czas.

Jeżeli jest widno i nic nie ogranicza widoczności, lampki mogą jechać w kieszeni, w sakwie lub nawet zostać w domu. Oczywiście, gdy widoczność jest zła, lub gdy zrobi się ciemno, nadal musisz używać oświetlenia.

Inne ważna zmiana dotyczy lampek przednich. Do niedawna zgodne z prawem były tylko lampki przednie świecące światłem ciągłym (tylne mogły świecić lub migać). Obecnie rozporządzenie dopuszcza migające lampki zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Jeżeli twoja lampka posiada tryb migający - polecamy go używać, gdyż jest bardziej energooszczędny (mniejsza szansa, że w połowie jazdy wysiądą baterie) i lepiej widoczny na tle świecących światłem ciągłych świateł aut.

Oświetlenie można teraz montować na wysokości od 25 do 150cm nad poziomem jezdni. Oznacza to, że legalne stały się w końcu lampki mocowane przy osi kół rowerowych, a także lampki umieszczone na kierownicach większych rowerów. Zmiana ta jest czysto porządkowa - rowerzystów raczej nie łapano dotąd za oświetlenie montowane na niewłaściwej wysokości.

Podobne porządkowe zmiany pozwalają też jeździć rowerem z wyposażonym w większą ilość lampek. Od dziś prawo nie zabrania już posiadania więcej niż jednej lampki z tyłu lub przodu roweru. Rowerzyści mogą też używać opon z paskiem odblaskowym.

Zmiany dotyczą również przyczepek i wózków rowerowych (riksz), które do tej pory nie posiadały zdefiniowanego obowiązkowego wyposażenia. Więcej informacji o wchodzących dziś w życie przepisach znajdziecie w naszym artykule opisującym zmiany w rozporządzeniu.

Rafał Muszczynko


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 

#2 09-10-2012 08:05:57

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Re: Nowe przepisy wchodzą w życie dziś - 8 października.

http://polskanarowery.sport.pl/msrowery … zepka.html

Nowe prawo: W co musi być wyposażony rower, przyczepka rowerowa, riksza?


W co, według prawa, musi być wyposażony rower? Jak poprawnie oświetlić przyczepkę rowerową? Jakie wyposażenie musi posiadać riksza? Koniecznie przeczytaj - właśnie zmieniają się przepisy!

Znowelizowano rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. O pracach przy tym rozporządzeniu, pisaliśmy już wcześniej. Dziś natomiast przedstawiamy ostateczną wersję rozporządzenia, opublikowaną w Dzienniku Ustaw. Przepisy w dokładnie takim kształcie, będą obowiązywały rowerzystów. Większość zmian będzie obowiązywała od 8 października, ale są też takie, które wejdą w życie dopiero od nowego roku (w takim przypadku wyraźnie zaznaczyliśmy to w tekście).
W co musi być wyposażony rower?

W myśl nowego rozporządzenia, rower musi byś wyposażony w:

- co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Choć na pierwszy rzut oka, nie zmienia się wiele, to zmiany są istotne w detalach. Po pierwsze pojawia się zapis "co najmniej" zarówno w przypadku świateł przednich jak i tylnych. Do tej pory cykliści posiadający więcej niż jedną lampkę, łamali prawo, choć było to bezpieczniejsze niż posiadanie jednej lampki. Ten absurd zniknie 8 października.

Drugą istotną zmianą jest dopuszczenie stosowania lampek migających, zarówno z tyłu, jak i z przodu roweru. Do tej pory popularne "migacze" dozwolone były jedynie w oświetleniu tylnym.

Trzecią istotną zmianą jest to, że obowiązkowe oświetlenie pozycyjne roweru może być zdemontowane w czasie, gdy nie ma obowiązku jego używania. Zatem w ciągu dnia, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza na rowerze nie trzeba mieć zamontowanego oświetlenia i za jego brak nie grozi mandat.
Uwaga: Przepis ten nie dotyczy tylnego (czerwonego) oświetlenia odblaskowego, które musi być zamontowane na stałe. W tunelu a także np. we mgle rowerzysta ma obowiązek mieć oświetlenie pozycyjne zamontowane na rowerze i go używać, niezależnie od pory dnia i pogody.



Ostatnia istotna zmiana dotyczy tego, na jakiej wysokości może znajdować się oświetlenie. Dotychczasowy przepis, ograniczał wysokość montażu oświetlenia do przedziału 35 - 90 cm i nie uwzględniał tego, że zapis ten czynił niezgodnymi z prawem wszystkie lampki zamontowane na kierownicach rowerów wyposażonych w amortyzator przedni. Teraz oświetlenie przednie i tylne będzie mogło znajdować się nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm nad jezdnią. Ten przepis wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.
Uwaga: Przepisy rozporządzenia odnoszą się tylko do wyposażenia pojazdów, a nie oświetlenia umieszczonego na rowerzyście (np. "czołówek", czy lampek przyczepionych do ubrania), które nie jest wystarczające.

Rower i wózek rowerowy, którego konstrukcja uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu przez wyciągnięcie przez kierującego w bok ręki musi być też wyposażony w kierunkowskazy spełniające wymagania techniczne kierunkowskazów dla motorowerów (chodzi np. o obudowane rowery poziome). Przepis ten wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.

Światła roweru, zarówno odblaskowe jak i pozycyjne, musi być widoczne z co najmniej 150 metrów.
W co można dodatkowo wyposażyć rower?

Niektóre z tych odblaskowych elementów wciąż nie sa dopuszczone jako wyposażenie roweru. /fot. Rafał Muszczynko

Rower, poza obowiązkowym wyposażeniem, można też, w myśl nowego rozporządzenia, doposażyć rower w opony z paskiem odblaskowym oraz inne odblaski w formie nieprzerwanego pierścienia. To nowość, która pojawia się w rozporządzeniu - do tej pory opony z takim paskiem nie były dopuszczone.

Zmienia się też możliwość montażu odblasków na szprychach. Do tej pory prawo ograniczało ich ilość, teraz zapis mówi jedynie, że musi to być "co najmniej jeden" odblask na każde koło. Odblask musi być barwy żółtej. Oznacza to niestety, że popularne ostatnimi czasy odblaskowe nakładki na szprychy nadal pozostają nielegalne.

Nowe prawo pozwala tez doposażyć rower w biały odblask z przodu oraz dowolną liczbę lampek z przodu (białe lub żółtej selektywnej) i tyłu pojazdu (czerwone). Mogą to być zarówno lampki świecące jak i migające.

Niestety rozporządzenie słowem nie wspomina (nie dopuszcza) stosowania elementów odblaskowych takich jak flagi, czy inne gadżety (np odblaskowe zawieszki na sakwy). Brak również dopuszczenia stosowania elementów odblaskowych na ramie roweru i innych elementach. Dopuszcza się za to stosowanie odblasków na pedałach.
W co trzeba wyposażyć przyczepkę rowerową?

Do niedawna przyczepki rowerowe w ogóle nie miały zdefiniowanego wymaganego wyposażenia. Była to dziura prawna pozwalająca jeździć z przyczepką bez oświetlenia.

Wchodzące w życie przepisy zmieniają ten stan. Przyczepka będzie musiała być wyposażona w:

- dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru (nie dotyczy przyczep jednokołowych),
- przynajmniej jedno światło pozycyjne, czerwone, z tyłu przyczepy,
- przynajmniej jedno światło odblaskowe czerwone, z tyłu przyczepy,
- w przypadku, gdy przyczepa jest szersza od roweru ją ciągnącego, jedno światło z przodu, barwy białej,

Zapisy rozporządzenia nie precyzują, czy przyczepa może posiadać oświetlenie migające. Podobnie jak w przypadku rowerów, do przyczep można domontować dodatkowe oświetlenie, zarówno odblaskowe jak i pozycyjne, a także opony z paskiem odblaskowym. Obowiązkowe oświetlenie można zdejmować, gdy nie jest potrzebne.

Przepisy dotyczące dyszla przyczep wchodzą w życie 1 stycznia 2013 roku.
Obowiązkowe wyposażenie wózków rowerowych (riksz)

W nowym Prawie o Ruchu Drogowym pojawiła się definicja wózka rowerowego (pojazdu napędzanego siłą ludzkich mięśni o szerokości ponad 90 cm). Obecnie wózek rowerowy musi być wyposażony, podobnie jak rower, w:

- co najmniej jedną lampkę pozycyjną (białą lub żółtą selektywną) z przodu wózka,
- co najmniej jedną lampkę pozycyjną (czerwoną) z tyłu pojazdu,
- co najmniej jeden czerwony odblask z tyłu pojazdu,
- sprawny hamulec,,
- dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy.

Większość przepisów dla wózka rowerowego, dotycząca warunków technicznych dla oświetlenia obowiązkowego i możliwości zamontowania dodatkowych lampek i odblasków, jest identyczna jak dla roweru.

Rafał Muszczynko


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pojemniki mapa