FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' W£OC£AWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" W£OC£AWEK po¶wiêcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)


#1 10-10-2011 12:20:58

 Lenka

Moderator

Sk±d: W³oc³awek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 157

RAJD W DNIU ¦WIÊTA NIEPODLEG£O¦CI - 11.11.2011 R.

Zapraszamy na rajd rowerowy w Dniu ¦wiêta Niepodleg³o¶ci p.n. „W ¿ó³tych p³omieniach li¶ci”.

   
    Rajd odbêdzie siê 11 listopada 2011 r. Start o godz. 9.00 przy Hali Mistrzów.
Rajd rozpocznie siê od zapalenia znicza na grobie tragicznie zmar³ego Prezydenta W³oc³awka Witolda Mystkowskiego.

    Nastêpnie trasa rajdu poprowadzi nas przez Grzmi±c±, Przyborowo, Jezioro Dzilno,  Krzywy Las, Tel±¿n± do W³oc³awka.
Podczas przejazdu odwiedzimy miejsca gdzie w roku 1939 rozstrzeliwano ludno¶æ W³oc³awka oraz rozgrzejemy siê przy ognisku, a tak¿e upieczemy kie³baski.

Wpisowe na Rajd wynosi 3 z³ ( znaczek + znicze) Organizator zapewnia kie³baski i pieczywo.
Zapis s± przyjmowane od 10 pa¼dziernika do 04 listopada br. w Biurze Oddzia³u Kujawskiego PTTK we W³oc³awku, ul. S³owackiego 1 a.
Zapisy obowi±zuj± równie¿ cz³onków Klubu WKKR „Cyklista”.
Ubezpieczenie dla cz³onków PTTK z tytu³u cz³onkostwa w PTTK, pozosta³e osoby we w³asnym zakresie.

Ostatnio edytowany przez Lenka (10-10-2011 12:27:08)

Offline

 

#2 09-11-2011 17:17:40

 andrzej

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 15-03-2009
Posty: 72

Re: RAJD W DNIU ¦WIÊTA NIEPODLEG£O¦CI - 11.11.2011 R.

„¦mieræ Prezydenta”
                           

Mamy pocz±tek listopada 1939 r., pierwsze miesi±ce okupacji, Witold Mystkowski dotychczasowy prezydent W³oc³awka ma du¿o wolnego czasu. Kolejny raz przegl±da pami±tki zwi±zane z s³u¿b± w legionach. Pod odznak± z napisem dla Wiê¼niów Ideowych 1914- 1921, le¿y imienny dyplom  w³asnorêcznie podpisany przez Józefa Pi³sudskiego – z licznych wyró¿nieñ ceni go najbardziej.
Za kilka dni jedenastego listopada przypada kolejna  rocznica uzyskania niepodleg³o¶ci przez Polskê. Dotar³a do niego wiadomo¶æ o zatrzymaniu w³oc³awskich duchownych i nauczycieli. Liczy siê z tym, ¿e zostanie niebawem aresztowany lub wywieziony do obozu.

                                                                  *  *  *
¯yciorys Witolda Mystkowskiego mo¿na uznaæ za wzorcowy dla ówczesnego patrioty. Urodzi³ w 1896 r. w Warszawie. W 1914 roku rozpoczyna naukê w Wy¿szej Szkole Handlowej w Warszawie. Wkrótce j± przerwa by wst±piæ do tworz±cych siê Legionów Polskich. W latach 1917 – 1918 jest internowany i przebywa w Szczypiornie. Od 1919 r. bierze udzia³ w wojnie polsko – bolszewickiej. Do rezerwy przeniesiono go w 1923 roku, od tego czasu pracuje w samorz±dzie terenowym pocz±tkowo w Warszawie dalej w kieleckim. W W³oc³awku pojawia siê pod koniec 1927 roku. Zostaje  kierownikiem dzia³u rachunkowo – finansowego w Magistracie m. W³oc³awek. Z ¿on± Ann±  i roczn± córk± Danusi± dostaje mieszkanie przy ulicy £êskiej 24. W roku 1928 r. Mystkowskim rodzi siê – syn Tadeusz. Szybko daje siê poznaæ jako ¶wietny finansista i organizator. Wkrótce obejmuje stanowisko samodzielnego Kontrolera Gospodarki Miejskiej. Nastêpnym wyzwaniem zawodowym jest powierzenie mu organizacji  Komunalnej Kasy Oszczêdno¶ciowej, której zostaje dyrektorem. Wspomniana  kasa nale¿y do najlepiej funkcjonuj±cych w kraju. Stawia siê j± za wzór dla innych jednostek administracyjnych .Zwi±zek Miast Polskich dostrzega jego kompetencje i fachowo¶æ. Wybiera go do kontroli finansowej kilku miast m.in.: Grodna, Pu³aw, Che³mna, P³ocka. W czasie wspomnianych lustracji Mystkowski opracowuje wzorcowe przepisy dla wspomnianych miast.

Na lutowym posiedzeniu 1935 r. Rada Miasta w W³oc³awku wybrano go prezydentem miasta z rekomendacji  Polskiego Zjednoczenia Gospodarczego, które zrzesza zwolenników sanacji. Zna realia w³oc³awskie. Mystkowski przystêpuje do uporz±dkowania finansów miejskich. Koñczy szereg wcze¶niej rozpoczêtych inwestycji. Równowa¿ bud¿et wyprowadza finanse „ na prost±”. W. Mystkowskiego  wielokrotnie odznaczano za udzia³ w walkach w Legionach Polskich i prace na rzecz kraju. W 1939 r. otrzyma³ Krzy¿ Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

                                                                    *  *   *
Zbli¿a³ siê wrzesieñ 1939 r. Charakterystyczna  sylwetka czterdziesto letniego prezydenta, ¶redniego wzrostu  z lekk± ³ysin± w okularach by³a znana wiêkszo¶ci mieszkañcom W³oc³awka. Ostatnie miesi±ce sprawowania urzêdu up³ynê³y mu nad przygotowaniami obronnymi w przypadku agresji niemieckiej. Pierwszego wrze¶nia spe³ni³ siê „czarny scenariusz” - wybuch³a wojna. Mystkowski powo³a³ Radê Przyboczn± i Stra¿ Obywatelsk±, formacje te mia³y za zadanie przygotowaæ W³oc³awek do obrony i dbaæ o porz±dek w mie¶cie. W mie¶cie stacjonowa³o dowództwo 27. Dywizji Piechoty armii Pomorze. Jednostka ta na kilka dni zwi±za³a i zatrzyma³ marsz wojsk niemieckich.13 wrze¶nia oddzia³y polskie opu¶ci³y swoje stanowiska i uda³y siê w kierunku Warszawy. Wraz z wojskiem pod±¿y³a czê¶æ mieszkañców naszego grodu. W¶ród uchod¼ców by³ prezydent Mystkowski.
14 wrze¶nia w okolicach ¯ychlina volksdeutsch z W³oc³awka rozpozna³ go w t³umie przemieszczaj±cym siê na wschód. Prezydent zosta³ zatrzymany wraz z rodzin± i przewieziony do W³oc³awka. W drodze powrotnej Mystkowscy mijaj± pod w³oc³awskie lasy w Przyborowie.

                                                              *   *   *
9 listopada 1939 r. Mystkowski po¿egna³ siê z ¿on± i dzieæmi. Przypuszczenia  prezydenta sprawdzi³y siê, zosta³ aresztowany wraz z liczn±  grup±  szanowanych obywateli miasta. Okupanci dobrze rozpracowali ¶rodowisko elit w³oc³awskich. Podobne akcje w tym czasie przygotowali w wielu polskich miastach*1. Imienne listy osób wyznaczonych do aresztowania czeka³y na dogodny czas.
Ten CZAS nadszed³  11 listopada 1939 r. Przyst±piono do  realizacji instrukcji Adolfa Hitlera, która brzmia³a:
  "Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostan± zniszczone da siê zepchn±æ do roli niewolników”
11 listopada 1939 r. z W³oc³awka wyruszy³a ciê¿arówka z ponad dwudziestoma aresztantami. Pilotowana przez auto osobowe, ubezpieczana z ty³u przez pojazd wojskowy uda³a siê drog± w kierunku Kowala. Pokonanie zaplanowanej trasy trwa³o kilkana¶cie góra dwadzie¶cia minut. Kolumna aut zwolni³a i ostro¿nie skrêci³a w lewo, zatrzyma³a siê po przejechaniu kilkuset metrów. W sercach wiê¼niów ko³ata siê jeszcze nadzieja, ¿e to chwilowy przystanek w drodze do nieznanego obozu lub miejsca internowania. Wiara umar³a gdy spostrzegli przed sob± szar± ¶cianê otaczaj±cego ich lasu. Oprawcy wymierzyli w ich stronê karabiny.
- Dwójkami, zwi±zani, boso prowadzeni s± do miejsca stracenia !!!
- Kilka suchych strza³ów, niczym ³amanie ga³êzi pod nogami
- Krew mieszaj±ca siê, z jeszcze wilgotnym piaskiem
– Kolejna para zbli¿a siê do krawêdzi wykopu
  ……………………………………………..                                                                           
Po zakoñczeniu wojny oddzia³ w³oc³awskiego Polskiego Czerwonego Krzy¿a czeka³ na sprzyjaj±ce warunki atmosferyczne by przeprowadziæ prace ekshumacyjne w W³oc³awku i okolicznych lasach. Wcze¶niej zlokalizowano i ustalono miejsca straceñ.
Prace przeprowadzono od 13-23 listopada 1945 r. W siedmiu miejscach  dokonano ekshumacji ofiar hitlerowskich zbrodni, wydobyto 185 zw³ok. Uda³o siê ustaliæ to¿samo¶æ 39 osób. W Przyborowie wydobyto 48 zw³ok , uda³o siê ustaliæ personalia 16 osób- jedn± z rozpoznanych ofiar by³ Witold Mystkowski. Zw³oki prezydenta znaleziono 15 listopada. Spoczywa³ w jednej z trzech zbiorowych mogi³. Wiêkszo¶æ zidentyfikowanych to byli  wspó³pracownicy, znajomi, koledzy prezydenta Mystkowskiego.

•    Barcikowski Eugeniusz Julian – adwokat.
•    Chowaniec Karol by³y dyr. Banku Polskiego
•    Kwiatkowski Stanis³aw
•    Lêdziñski Julian
•    Mendel
•    Ozminkowski Stanis³aw prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich
•    Pietruszewski Józef
•    Radziejowski Antoni Henryk radny m. W³oc³awka, cz³onek Rady KKO
•    Radzki Jan Boles³aw sekretarz gminy Duninów
•    Tomaszewski Wac³aw redaktor wydawca
•    Tuz Wac³aw pisarz hipoteczny
•    Wi¶niewski Stanis³aw prezes Zwi±zku Hallerczyków
•    Witkowski Tadeusz dyr. Ubezpieczalni Spo³ecznej
•    Wypijewski
•    Zawistowski Wac³aw referent Izby Skarbowej

   *  *  *
Niezw³ocznie po zakoñczeniu prac ekshumacyjnych 24/25 listopada 1945 r. w W³oc³awku og³oszono ¿a³obê. Po uroczystym nabo¿eñstwie, które odprawiono w  katedrze, ruszy³ kondukt z 185 ofiarami zamordowanymi przez Niemców. Przesuwa³ siê on w szpalerze  utworzonym przez tysi±ce wyleg³ych na ulice w³oc³awian. Czo³o kilkusetmetrowej kolumny otwiera³ stylowy karawan ci±gniony przez konie. Na którym z³o¿ono trumnê z zw³okami Prezydenta Witolda Mystkowskiego*2. Orszak przemieszcza³ siê ulicami 3- Maja, okr±¿y³ Plac Wolno¶ci i uda³ siê ul. Chopina w kierunku cmentarza komunalnego. Kolejne trumny niesiono w kilkunastometrowych odstêpach . Za ka¿d± z nich kroczyli ¿a³obnicy. Zjednoczony w ¿a³obie i bólu wielotysiêczny t³um w³oc³awian, swoj± obecno¶ci±  postaw± oddawa³ HO£D – swemu Prezydentowi i pozosta³ym znanym i nie znanym z imienia  rodakom. Nie wa¿ne czy ofiara pochodzi³a z Grzywna, Kokoszki, ¦ródmie¶cia nad ka¿d± z nich uroniono ³zy, wszystkich  po¿egnano godnie.
 
                                                                 *  *  *
Ostatnim akcentem upamiêtniaj±cym prezydenta Mystkowskiego by³o umieszczenie w budynku Urzêdu Miasta przy ul. Wojska Polskiego tablicy po¶wiêconej jego osobie. Wydarzenie to mia³o miejsce 1948 r. Przysz³y „nowe rz±dy” pamiêæ o bohaterskim „sanacyjnym prezydencie” nie by³a tamtejszej w³adzy „na rêkê” . Przy  przenosinach urzêdu do nowego gmachu w nie wyja¶niony okoliczno¶ciach wspomniana tablica zaginê³a.*3
Sylwetka ostatniego przedwojennego prezydenta z czasem ulega³a zapomnieniu.
Rajd  „ W ¿ó³tych promieniach li¶ci” organizowany przez w³oc³awski klub „Cyklista” w dniu 11 listopada 2011r. przybli¿y nam postaæ Witolda  Mystkowskiego.

* 1- 11 listopada 1989 r. w 50 rocznice zamordowania Leona Barciszewskiego prezydenta Bydgoszczy ods³oniêto pomnik po¶wiecony jego pamiêci.
* 2- ¿ona Witolda Mystkowskiego po wojnie przeprowadzi³a siê do Toruniu,  gdzie zmar³a, przez d³ugie lata odwiedza³a grób mê¿a. Córka Danuta by³a chirurgiem dzieciêcym w Toruniu i W³oc³awku. Wyprowadzi³a siê z rodzin± do Gliwic gdzie pracowa³a dalej w swoim zawodzie. Syn Tadeusz by³ trenerem sportowym.
* 3- wiern± kopie tej p³yty umieszczono w holu U.M. przy Zielonym Rynku  20 01 2004 r.





Materia³y z których korzysta³em:

W³oc³awski S³ownik Biograficzny – nota biograficzna opracowana przez M. Gruszczyñsk±.
W£OC£AWEK – Dzieje miasta
„ Z dziejów W³oc³awka w latach okupacji niemieckiej” - Jan Szyling
„ Organizacja w³adz miejskich W³oc³awka” – Marianna Gruszczyñska
Relacje: Leszka Wojtasiaka z Warz±chewki i Jerzy S. z W³oc³awka.
 
                                                                                                             andrzej

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" W£OC£AWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://egarden.pl/ Betonové Jímky Přimda przegrywanie kaset vhs.