FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)


#1 24-04-2011 11:36:40

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

prezydent podpisał nowelizacje

http://www.miastadlarowerow.pl/index_wi … t=8&art=75
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/2771_u.htm



22 kwietnia 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, chroniącą rowerzystów, dającą im więcej praw i likwidującą liczne absurdy. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie około 10-15 maja.

Nowa ustawa będzie w zakresie ruchu rowerowego w pełni zgodna z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968 roku (Dz. U. nr 5 z 1988 roku, poz. 40 i 44).  Dotychczasowa ustawa była z nią sprzeczna. Z ustawy znika "rower jednośladowy" - teraz rowerem będzie też trójkołowiec o szerokości do 0,9 m, także ze wspomagającym napędem elektrycznym. W ustawie pojawia się pojęcie pasa ruchu dla rowerów i śluzy dla rowerów, a droga dla rowerów będzie tylko drogą całkowicie wydzieloną, nie będzie stanowiła już części jezdni ogólnodostępnej.

Wolno będzie m.in.:

    wyprzedzać powoli jadące samochody z ich prawej strony (dziś wolno z prawej strony jedynie omijać stojące - np. na czerwonym świetle - pojazdy), pod ogólnymi warunkami: musi być dostateczna widoczność, miejsce itp.
    jechać środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu aby samochód nie wyprzedzał nas w obrębie pasa ruchu i zajeżdżał nam drogę
    jechać obok innego rowerzysty, jeśli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu (ważne np. dla kolarzy trenujących jazdę w peletonie - dziś za to grozi 50 zł mandatu)
    zatrzymywać się na wlocie skrzyżowania w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów
    przewozić dzieci w przyczepkach ciągniętych przez rower (dziś za to grozi 300 zł mandatu)
    wyjątkowo - jechać po chodniku w innych niż obecnie dopuszczane sytuacjach (oblodzenie, ulewny deszcz, silna mgła - ekstremalne warunki pogodowe), rowerzysta jadący po chodniku ma obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszym.

Rowerzyści jadący na wprost po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jezdni bądź innej części drogi na wprost będą mieć pełne pierwszeństwo przed pojazdami zmieniającymi kierunek ruchu. Nowy art. 27 ust. 1a przywraca zgodność ustawy z Konwencją Wiedeńską i jej art. 16 ust. 2 - tak właśnie wygląda pierwszeństwo na skrzyżowaniach we wszystkich krajach będących stroną tej Konwencji. Zniknie też art. 33 ust. 4 zabraniający wjazdu na przejazd rowerowy "pod nadjeżdżający pojazd" - był on również sprzeczny z Konwencją. Teraz rowerzysta, podobnie jak na całym świecie, będzie musiał stosować się do znaków drogowych, także tych ustawianych przy drodze dla rowerów.

Rowerzysta ("kierujący pojazdem bez silnika") nie będzie też musiał w razie potrzeby "zatrzymywać się, aby umożliwić wyprzedzanie".

Doprecyzowane zostają zasady korzystania z drogi rowerowej, pasa ruchu dla rowerów i śluzy rowerowej. Z tych pierwszych dwóch rowerzysta będzie miał obowiązek korzystać tylko wtedy, jeśli są wyznaczone dla kierunku w którym się porusza lub zamierza skręcić (istotne np. jeśli droga dla rowerów jest wyznaczona po lewej stronie jezdni lub pas ruchu dla rowerów jest wyznaczony na skrzyżowaniu tylko do jazdy na wprost, a rowerzysta zamierza skręcić w lewo lub w prawo - wówczas oczywiście korzysta z jezdni).

Całość tekstu ustawy podpisanej przez Prezydenta znajduje się na stronie Sejmu.

Dlaczego ustawa była tak ważna, pisaliśmy tutaj.

Marcin Hyła


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 

#2 04-05-2011 18:07:58

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Re: prezydent podpisał nowelizacje

http://www.autoinfo.pl/1-rowerzysci-bed … e-przepisy


Rowerzyści będą wszędzie - poznaj nowe przepisy


Sezon rowerowy już się zaczął. Warto przypomnieć sobie obowiązujące przepisy dotyczące ruchu rowerów i...  przygotować się na zmiany. Trwają prace nad zmianą obowiązujących przepisów. Ich nowa wersja całkiem zmienia porządek na drodze

Znakomita większość poszkodowanych w kolizjach pomiędzy samochodami a jednośladami to kierujący tymi ostatnimi.  Na 3800 rannych w wypadkach z udziałem rowerzystów w 2010 roku 3500 to rowerzyści, na 290 zabitych było ich 280.

Czy to znaczy, że kierowcy aut mogą być całkowicie spokojni? Absolutnie nie! Zabicie lub uszkodzenie rowerzysty, szczególnie w wypadku z naszej winy, to tragedia także dla kierowcy. Oznacza to przymusowy kontakt z prokuratorem i nieuchronną odpowiedzialność karną – z więzieniem włącznie.

Obecne zasady są dla nas – kierowców – bardzo wygodne. W miejscach, gdzie drogi dla rowerów przecinają ulice, obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy! Obecnie obowiązuje przepis: „Na przejeździe dla rowerzystów kierującemu rowerem zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd”. Tego przepisu już nie będzie. Zamiast tego ma obowiązywać inny: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić”. To zmiana zasadnicza – prawda?

Są też inne, znaczące. Obecnie cykliści mają obowiązek poruszać się możliwie blisko krawędzi jezdni lub jechać poboczem, o ile to tylko możliwe. Wkrótce będą mogli przed skrzyżowaniem wjechać na środek pasa ruchu, uniemożliwiając wyprzedzanie. Oczekując na zmianę świateł, będą mogli podjechać do krawędzi skrzyżowania, stojąc obok siebie przed samochodami. Dotarcie do krawędzi skrzyżowania będzie możliwe przez wyprzedzanie jadących wolno w korku aut z ich prawej strony, co dziś jest nielegalne.

Nie zdziwcie się też, jeśli po wejściu w życie nowych przepisów zobaczycie namalowane – tak jak w miastach na zachodzie Europy – pasy wzdłuż krawędzi jezdni wydzielające drogę dla rowerów, umożliwiające jazdę pod prąd.

Pamiętaj - Minimalny odstęp, jaki należy zachować od wyprzedzanego jednośladu, to 1 metr. Nie wolno wjeżdżać pomiędzy jednoślady jadące w kolumnie. Przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, należy ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. W przyszłości w takiej sytuacji trzeba będzie ustępować pierwszeństwa rowerzystom niezależnie od położenia drogi dla rowerów.

Przecięcie drogi z przejazdem dla rowerów - Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić” – to projekt jednego z nowych przepisów. Będziemy więc musieli uważać na rowerzystów jadących po ścieżce dla rowerów, ale także na tych, których wyprzedziliśmy przed chwilą na jezdni i którzy są tuż za nami z prawej strony.

Wyprzedzanie samochodów przez cyklistów - Projekt zmian w ustawie uczyni zgodnym z prawem wyprzedzanie wolno jadących samochodów z prawej strony, choć nie wyklucza wyprzedzania samochodów z lewej. W praktyce dotyczy to tylko sytuacji, gdy samochody stoją w korku i właściwie ma minimalny wpływ na komfort kierowców aut. Skoro i tak stoję lub toczę się 15 km/h, co mi szkodzi, że ktoś przeciśnie się i pojedzie szybciej? Dodajmy, że już dziś rowerzyści tak jeżdżą – choć łamią przepisy.

Jazda środkiem pasa? - To jedna z ważniejszych nowości, jakie mają być wprowadzone: przed dojazdem do skrzyżowania i bezpośrednio na nim cykliści będą mieli prawo jechać środkiem pasa. Taki styl jazdy ma poprawić bezpieczeństwo, bo w praktyce uniemożliwia wyprzedzanie cyklistów na skrzyżowaniu. Wielu rowerzystów już dziś w większych miastach stosuje taką taktykę, choć przepisy każą im jechać prawą stroną pasa. Nowe porządki mogą być irytujące dla kierowców, ale faktycznie redukują ryzyko kolizji na skrzyżowaniach.


Jazda obok siebie - Cykliści mają jechać jeden za drugim i już – niezależnie od sytuacji. Od tej reguły jest jedyny wyjątek: jeśli się wyprzedzają. Teraz ma się to zmienić i w sytuacji, gdy nie przeszkadza to innym uczestnikom ruchu i nie powoduje zagrożenia, będą mieli prawo jechać obok siebie. Warto jednak podkreślić, że  będzie to jednak sytuacja wyjątkowa. Jeśli jadąc w ten sposób, zmuszą kierowców samochodów do zmniejszenia prędkości lub utrudnią wyprzedzanie, będzie to traktowane jak normalne wykroczenie drogowe.


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 

#3 21-05-2011 22:11:54

 Jacek

Użytkownik

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 481

Re: prezydent podpisał nowelizacje

http://img641.imageshack.us/img641/261/rowerv.jpg


Życie jest piękne, ale z punktu widzenia ekonomicznego niestety nieopłacalne.....

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
wiadomości fotografia kulinarna śląsk kands toro kraków agencja marketingowa kraków kancelaria ultimatum opinie