FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 24-02-2018 18:42:11

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Czołówka vs mandat?!

https://80rowerow.pl/czolowka-vs-mandat/

Niedawno dostaliśmy od jednego z naszych fanów taką wiadomość:

“Cześć i czołem! Ostatnio miałem bardzo śmieszną i zastanawiającą zarazem przygodę ze służbami mundurowymi. Po pracy w godzinach wieczornych udałem się na przejażdżkę standardową trasą do Tyńca. Jak zawsze wziąłem ze sobą oświetlenie, na tył czerwona lampka w kasku, na przód założona na głowę czołówka. Wszystko był elegancko do momentu, gdy jechałem po ścieżce wzdłuż ul. Tynieckiej, a tam stała radiowóz…. Było machanie pomarańczową lampką i zatrzymanie. Standardowo dmuchanie, a potem zaczęła się przygoda i słowna przepychanka… Zarzut? Jazda rowerem po zmroku bez oświetlenia! Mówili o jakiś przepisach, że to rower ma być wyposażony w oświetlenie, a nie rowerzysta… Na szczęście, udałem skruchę i uniknąłem mandatu, skończyło się na pouczeniu. Moje pytanie, czy znacie jakieś przepisy, które mówią o tym, że nie wolno jeździć na rowerze z oświetleniem na kasku w postaci tylnej diody czy czołówki założonej na głowę z przodu? Będę wdzięczny za pomoc!”

Na początku, sprawy trochę się pośmialiśmy, bo temat wydaje się być groteskowy. Efekt był osiągnięty, zespół “pojazdów” rower+rowerzysta był oświetlony. Wydaję się, że panowie Policjanci, wykazali się delikatną nadgorliwością, tak na pierwszy rzut oka, na dodatek cieszy, że finał spotkania z mundurowymi był bez mandatu, a to najważniejsze. Jednak postanowiliśmy to sprawdzić i przeanalizowaliśmy przepisy dotyczące oświetlenia roweru, o ten pojazd tak naprawdę chodzi.

Poniżej przedstawiamy Wam nasze małe śledztwo. Jednak na początek podkreślę, że i mnie zdarzało się jechać z czołówką na kasku, czy czerwonym światłem przyczepionym np. do plecaka, dlatego wydaje się, że temat dotyczy każdego z nas!

Na początek zerknijmy na przepisy mówiące o tym w co i jak powinien być wyposażony rower jeśli chodzi o światło. Znajdziecie je w przepisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku.
– co najmniej jedno tylne światło ciągłe lub migające, czerwone
– co najmniej jedno tylne światło odblaskowe czerwone
– co najmniej jedno przednie światło ciągłe lub migające, białe

Faktycznie w przepisach nie ma mowy o tym, że zamiast roweru rowerzysta może być oświetlony…. Mało tego, zamieszczenie takiego oświetlenia na kasku, powoduje, że nie spełniamy następujących warunków:
– to rower ma być wyposażony w oświetlenie
– zamieszczone oświetlenie nie może się znajdować wyżej niż 150 cm, ani niżej niż 25 cm nad powierzchnią ziemi…

Pamiętajmy jednak o tym, że obowiązek takiego wyposażenia roweru w oświetlenie pojawia się w momencie, gdy poruszamy się po drogach publicznych, po zmierzchu. Nie możemy zostać ukarani, za jazdę po zmierzchu podczas dnia, gdy jest jasno.

Podsumowując:
Jeśli chodzi o przepisy związane z oświetleniem roweru. Pamiętajmy, że to rower ma być oświetlony, a nie rowerzysta i oświetlenie ma być zamocowane nie wyżej niż 150 cm nad powierzchnią ziemi. Co nam grozi za niepełne wyposażenie roweru w wymagane elementy? Mandat karny w wysokości 50 zł – 200 zł w zależności od decyzji funkcjonariusza Policji. Tyle jeśli chodzi o prawo.

Jeśli chodzi o życie, to wiele osób jeździ w kaskach wyposażonych w czerwone oświetlenie i super, bo zawsze to powoduje naszą lepszą widoczność, ale warto żeby było to dodatkowe oświetlenie, a nie podstawowe. Jednak mnóstwo osób montuje sobie na kaskach białe lampki ledowe czy czołówki, które powodują totalne oślepienie pieszego, innego rowerzysty czy czasami się zdarzy, że i kierowcy, zwłaszcza gdy jest ona bardzo źle ustawiona. Dlatego ja osobiście, jeśli zdarzy mi się używać czołówki jako oświetlenia roweru, to montuję ją na kierownicy, ustawiając tak, aby oświetlała mi drogę, a nie innych użytkowników ruchu drogowego. To jest nasza opinia, a Ty co o tym sądzisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem na naszym facebook’u.

P.S. Oczywiście, nie poruszamy tutaj kwestii jeżdżenia w terenie z czołówkami na kaskach, to jest zupełnie inna historia


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
cyklista.pun.pl