FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)


#1 16-06-2014 18:46:29

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

XII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej

http://ktkol.pl/2014/06/13/xii-ogolnopo … olarskiej/

W dniach 23–25 maja 2014 roku w Goreniu Dużym w gminie Baruchowo odbył się XII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej. Organizatorzy zlotu to Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK „Cyklista”, Oddział Kujawski PTTK we Włocławku, a także Urząd Gminy Baruchowo i Gostynińsko–Włocławski Park Krajobrazowy. Honorowy Patronat nad zlotem objął Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Włocławek – Andrzej Pałucki, Wójt Gminy Baruchowo – Stanisław Sadowski, Dyrektor Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego – Witold Kwapiński, Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK – Waldemar Wieczorkowski, Prezes Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku – Lech Wojciech Krajewski.

W zlocie udział wzięło 134 turystów kolarzy z całej Polski, reprezentujących kluby i sekcje rowerowe z: Bydgoszczy – „Gryf” i „Turkole”, Grudziądza – „Kalinka”, Inowrocławia – „Kujawiak”, Łodzi – Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK, Milanówka – Sekcja Turystyki Rowerowej Milanówek, Płocka – „BeneqTeam”, Sochaczewa – „Tandem”, Solca Kujawskiego – „Torpedo”, Torunia – „Przygoda” i Włocławka – „Cyklista”.

Na bazę zlotu wybrano „Zieloną Szkołę” w Goreniu Dużym, położonym na terenie Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego, 25 km od Włocławka, 40 km od Płocka, i jak m.in. podano w folderze reklamowym, położonym „…w ekologicznej gminie Baruchowo. Jest to placówka, która wszystkim chętnym, przez cały rok, zapewnia wypoczynek połączony z edukacją przyrodniczo-leśną. Na podwórzu Zielonej Szkoły znajduje się drewniana wiata z kominkiem i miejsce na ognisko oraz zagroda edukacyjna, w której mieszkają miniaturowe kózki i świnki oraz lama, dziki, owce i ozdobne ptaki. Za płotem Zielonej Szkoły rośnie przepiękny, bajkowy las, który kryje w sobie tysiące przyrodniczych sekretów. (…) Jeśli lubisz przyrodę, tutaj zobaczysz: lasy sosnowe rosnące na wydmach i łęgi olszowo-jesionowe na terenach podmokłych, rzadkie rośliny, takie jak: storczyk kukawka i rosiczka okrągłolistna, rzadkie i chronione ptaki, jak chociażby bociany czarne i żurawie, około 400-letni dąb w Krzywym Lesie czy 150-letni jałowiec pospolity, oraz tamy i żeremia bobrowe, a także liczne tutaj padalce, zaskrońce, jaszczurki i żuki leśne. (…)”. Szkoła stale nie tylko rozbudowuje swoją bazę lokalową, ale także powiększa mini zoo i jako ostatnie jej nowości mogliśmy oglądać kangury, w tym jednego albinosa. I w takiej przyrodniczej oprawie odbywał się nasz trzydniowy zlot.

Pierwszego dnia zlotu, po zbiórce przy Hali Mistrzów we Włocławku, rowerzyści pod kierunkiem Komandora Zlotu Pawła Grabczewskiego, Prezesa Włocławskiego Krajoznawczego Klubu Rowerowego PTTK „CYKLISTA”, przejechali do bazy zlotu 30 km. Trasa wiodła m.in. przez Krzywy Las, w którym znajduje się już wyżej wymieniony przeszło 400-letni dąb, w którego „dziupli” może zmieścić się przeszło 10 dorosłych osób. Po pierwszych powitaniach i radości ze spotkania znajomych odbyło się zakwaterowanie w pokojach, koordynowane przez biuro zlotu, perfekcyjnie przygotowane przez kol. Marlenę Grabczewską – niezastąpionego kwatermistrza zlotu. Przy kwaterowaniu, kol. Zosia Podłucka, Hania Grześkowiak, Asia Sikora i Marlena Grabczewska, każdego z uczestników zlotu zaopatrzyły w wielofunkcyjną żółtą z odblaskami torebkę, w razie potrzeby mogącą przeistoczyć się w podręczny plecaczek Zawierała ona tzw. pakiet powitalny, a więc okolicznościowy znaczek, mapę regionu, materiały promocyjne, drobne upominki, a w tym coś dużego słodkiego i butelkę wody…, ale też mapkę trasy zlotowej i pamiątkową koszulkę. O godzinie 19 odbyła się uroczystość otwarcia Zlotu, poprowadzona przez Komandora Zlotu Pawła Grabczewskiego. Brali w niej udział, oprócz uczestników zlotu, również zaproszeni goście: Stanisław Sadowski – Wójt Gminy Baruchowo, Witold Kwapiński – Dyrektor Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego i Waldemar Wieczorkowski – Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK.

Celem zlotu, oprócz popularyzacji turystyki rowerowej, czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu i integracji środowiska aktywu turystyki rowerowej, było promowanie pięknych turystycznie miejsc regionu Kujaw i okolic Włocławka, poznanie walorów krajoznawczych Gminy Baruchowo oraz Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Między innymi stąd też nasz kol. Lesław Urbankiewicz, członek WKKR „Cyklista” i pracownik GWPR, przedstawił interesującą prelekcję na temat przyrodniczych, historycznych i kulturowych walorów tegoż parku. Tym samym zachęcił uczestników zlotu do wyjazdu na wytyczoną po parku trasę rowerową i naoczne zwerfikowanie podanych o tym terenie informacji, tym bardziej, że poczynił też w trakcie swojej prelekcji ciekawe porównanie zasobów GWPK do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wieczorem uczestnicy zlotu bawili się na wieczorku integracyjnym, którego oprawą muzyczną zajęli się koledzy z klubu „Torpedo” Jerzy Kempiński, Tadeusz Kempiński oraz Dariusz Michalski. Szybko też rozszedł się przygotowany przez naszego kol. Zygmunta Chochoła smalec ze skwarkami. Do niego oczywiście był chleb i ogórek, pyszne!

Drugiego dnia zlotu, przy bardzo słonecznej pogodzie, odbył się po Gostynińsko–Włocławskim Parku Krajobrazowym 45 km rajd rowerowy, którego Komandorem był kol. Dariusz Kletkiewicz, wspomagany przez naszych kolegów, dbających o bezpieczeństwo uczestników rajdu, a więc: Zbyszka Mazurkiewicza, Zygmunta Chochoła, Marcian Pawłowskiego, Sylwestra Krygiera, Zbyszka Podłuckiego, Tomka Idczaka, Tomka Głażewskiego, Jacka Przybyszeswkiego. Kol. Lesław Urbankiewicz w miejscach postoju wskazywał uczestnikom zlotu na ciekawe zjawiska przyrodnicze, odpowiadał na pytania związane z parkiem. Trasa była wytyczona, jak to w lesie, w dużej części drogami szutrowymi. Wiodła przez: Skrzynki i jezioro Skrzyneckie, Rezerwat Gościąż (Jezioro Gościąż – rezerwat geomorfologiczny z unikalnymi osadami dennymi), Telążnę Leśną i miejsce zwane Migdalszczyzną (Miejsce Pamięci Narodowej z II wojny światowej), Jezioro Dzilno, Dębniaki, Jezioro Lubiechowskie, Krzewent i ponownie do Gorenia. Dla chętnych, a może mających jeszcze siły przy już w godzinach południowych trwającej wręcz upalnej pogodzie, była jeszcze wycieczka do Rezerwatu Jezioro Rakutowskie. W rezerwacie tym z wieży obserwacyjnej spoglądaliśmy na ostoję ptaków błotno-wodnych, a do bazy wróciliśmy przez Goreń Nowy. W połowie trasy trudy wycieczki zostały nam osłodzone ciastkiem i jogurtem, z serdecznością podawanymi przez kol. Marlenę Grabczewską. Po powrocie do bazy, obiedzie i krótkim odpoczynku, odbyły się konkursy sprawnościowe, specjalnie przygotowane dla turystów-cyklistów: rowerowy tor przeszkód (prowadzący – kol. Zygmunt Chochoł), „starszy celowniczy” (prowadzący – Dariusz Kletkiewicz), „zakręceni” (prowadzący – Marcin Pawłowski). Konkurs – test wiedzy o GWPK przygotował i poprowadził kol. Lesław Urbankiewicz. Plany z pieczeniem kiełbasek przy ognisku z uwagi na burzę i deszcz trzeba było zmienić. Na szczęście „Zielona Szkoła” w Goreniu jest przygotowana i na tzw. niepogodę i pieczenie kiełbasek odbyło się na grillu usytuowanym pod wiatą. Wieczorem, podczas zabawy tanecznej, został przeprowadzony przez kol. Zosię Podłucką i Hanię Grześkowiak, obfitujący w niezapomniane emocje, konkurs taneczny.

Trzeci dzień zlotu to już jego uroczyste zakończenie poprowadzone, jak i jego otwarcie, przez Komandora Zlotu Pawła Grabczewskiego, który podsumował jego przebieg, a także wyróżnił dyplomami, pamiątkowymi medalami i okolicznociowymi znaczkami, instytucje i osoby prywatne, pomagające w przygotowaniu zlotu, sponsorów zlotu i fundatorów licznych nagród: Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Prezydenta Miasta Włocławek, Wójta Gminy Baruchowo, Dyrekcję Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, Oddział Kujawskiego PTTK we Włocławku, Dyrekcję Centrum Doskonalenia i Edukacji we Włocławku, Spółdzielnię Mleczarską we Włocławku, „Rowery Włocławek”, Klub Turystyki Rowerowej „Torpedo” Solec Kujawski, Komisję Zakładową „Solidarność” w Anwilu, Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystyczne we Włocławku, Dyrekcję Uzdrowiska Wieniec, WORD Włocławek, Hannę i Piotra Grześkowiaków, Renatę i Dariusza Małków.
Następnie przyszła kolej na wyróżnienie dyplomami, pucharami i upominkami:
⦁ najliczniejszego klubu na zlocie – „BeneqTeam” Płock;
⦁ najmłodszego uczestnika zlotu – Bartosza Stępniewskiego (ur. 2005 r.) „BeneqTeam” Płock, dzielnie znoszącego trudy sobotniego rajdu;
⦁ najstarszego uczestnika zlotu – Leszka Trojanowskiego (ur. 1938 r.) „Cyklista” Włocławek;
⦁ osobę, która zgłosiła się na XII zlot Aktywu 12-sta w kolejności – Emilię Maćkowiak „Kalinka” Grudziądz;
⦁ za najbardziej oryginalną nazwę klubu – Barbarę Kołczyńską z Jednoosobowego emerytowanego wszechstronnego klubu sportowego „No, buja się Baśka”.

Komandor Zlotu również przedstawił rozstrzygnięcia konkursów sprawnościowych i konkursu tanecznego, a zwycięzcom trzech pierwszych miejsc wręczył nagrody.

W „Rowerowym torze przeszkód” zwyciężyli: 1 miejsce – Andrzej Kieca „Gryf” Bydgoszcz, 2 – Jan Zakrzewski STR Milanówek, 3 – Daniel Szymański ze Szczecina.

W konkursie „Zakręceni”: 1 miejsce – Ewa Nowicka Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK, 2 – Mateusz Michalak STR Milanówek, 3 – Andrzej Kieca „Gryf” Bydgoszcz.

W konkursie „Starszy celowniczy”: 1 miejsce – Andrzej Kieca „Gryf” Bydgoszcz, 2 – Wiesław Sokołowski „Kalinka” Grudziądz, 3 – Bernard Milewski „BeneqTeam” Płock.

Konkurs taneczny zwyciężyli – Kralczyńska Irena Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK i Edward Semrau, natomiast dla pozostałych jego uczestników, już w trakcie przeprowadzania konkursu, były „rysunkowe” nagrody pocieszenia.
Sposób rozstrzygnięcia konkursu wiedzy o GWPK i jego wyniki przedstawił, a także wręczył dyplomy i nagrody jego pomysłodawca i organizator – kol. Lesław Urbankiewicz. I tak 1 miejsce otrzymał Andrzej Łoniuk „BeneqTeam”, 2 – Grażyna Matusiak STR Milanówek, 3 – Mieczysław Figiel STR Milanówek.

I na koniec, po słowach Komandora Zlotu i Prezesa Klubu „Cyklista” Włocławek – „XII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej uważam za zamknięty”, Prezes Klubu „Torpedo” z Solca Kujawskiego Jerzy Kempiński ogłosił, że następny, a więc już XIII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej będzie organizowany przez ten klub w miejscowości Smerzyn nad malowniczym J. Smerzyńskim. A więc do miłego zobaczenia!

tekst – Dorota Śniegowska
zdjęcia ze zlotu – na stronie www.cyklista.q4.pl (forum klubu, zakładka – galeria)


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://nerko.pl/ https://aptekapapaya.pl/ http://allinoneweb.online lifting rzęs gdynia cena nocleg ciechocinek