FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 16-05-2014 20:11:46

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

http://natemat.pl/101637,bronislaw-komo … zdluz-rzek

Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów. Koniec z karami za przejażdżki wzdłuż rzek

Choć za sprawą kontrowersyjnej Masy Krytycznej (nazywanej ostatnio częściej "Masą Kretyniczną"...) rowerzyści mają złą prasę, po ich stronie wciąż są bardzo wpływowi sojusznicy. Z samym prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele. Głowa państwa właśnie podpisała nowelizację prawa, która z pewnością ułatwi życie miłośnikom jednośladów.

Do historii odchodzą od dziś kary dla rowerzystów, którzy zostali przyłapani na przejażdżce po wałach przeciwpowodziowych. Zwykle te miejsca oferują wyjątkowe uroki krajobrazu i ułatwiają podróżowanie wzdłuż polskich rzek. Niestety dotąd takie eskapady rowerowe był uważane przez prawo za niszczenie infrastruktury przeciwpowodziowej. Zmianą tego niekorzystnego dla rowerzystów prawa postanowił zająć się więc sam prezydent.

To właśnie Bronisław Komorowski był inicjatorem znowelizowania surowych przepisów prawa wodnego w ten sposób, by rowerzyści podróżujący wzdłuż rzek byli tam mile widzianymi gośćmi. Problemów nie robili też parlamentarzyści, którzy przyjęli prezydencki projekt. To ukłon także w kierunku samorządów, które dzięki prezydenckim staraniom otrzymały właśnie możliwość ciekawego zagospodarowania wałów, na których bez problemów będzie można od teraz budować ścieżki rowerowe.

Mogłoby się wydawać, że ścieżki rowerowe pojawiają się w ostatnich latach niczym grzyby po deszczu i to ulubione inwestycje nadwiślańskich samorządów. Tymczasem urzędnicy Kancelarii Prezydenta poinformowali, że nowelizacja prawa wodnego, zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego, ma na celu jeszcze większe pobudzenie inwestycji w drogi rowerowe. W Polsce wciąż jest ich bowiem znacznie mniej niż w innych krajach Europy.



http://www.pap.pl/palio/html.run?_Insta … 2039900124


Prezydent podpisał ustawę ws. dróg rowerowych wzdłuż rzek
Bielsko-Biała (woj. śląskie), 11.05.2014. Prezydent RP Bronisław Komorowski (C) podczas uroczystego podpisania nowelizacji Prawa wodnego, 11 bm. w Bielsku-Białej. Wprowadzone zmiany mają ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych. (mgo) PAP/Andrzej Grygiel ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Prezydent podpisał ustawę ws. dróg rowerowych wzdłuż rzek***
PAP / Andrzej Grygiel
11.05. Bielsko Biała (PAP) - Nowelizację Prawa wodnego podpisał w niedzielę w Bielsku-Białej prezydent Bronisław Komorowski. Ma ona ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych.

Nowelizacja Prawa wodnego oraz niektórych innych ustaw to projekt prezydencki, który Komorowski złożył w Sejmie w sierpniu ubiegłego roku. Sejm uchwalił nowelę w kwietniu.



„Cieszę się z góry, że ta ustawa będzie dobrze działała na rzecz zwiększenia dostępności szlaków rowerowych, także na rzecz poprawy ich jakości” - powiedział prezydent podczas uroczystości podpisania ustawy. Uroczystość połączono ze startem 36. Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego. To impreza z już 18-letnią tradycją, w której wszystkich edycjach (wiosennych i jesiennych) uczestniczyło dotąd łącznie ok. 88 tys. osób.



Inicjatorką rajdu była dawna działaczka opozycji demokratycznej, b. europosłanka, obecnie bielska radna Grażyna Staniszewska. Staniszewska jest również orędowniczką pomysłu Wiślanej Trasy Rowerowej, która docelowo – organizowana przez samorządy wojewódzkie – ma połączyć Jezioro Czerniańskie, gdzie łączą się Biała i Czarna Wisełka z Gdańskiem.



Od pewnego czasu Wiślana Trasa Rowerowa jest już wyznaczona i oznakowana w woj. śląskim. Wbrew pierwotnej idei przebiega jednak z dala od rzeki, często drogami publicznymi. Podobnie jest na otwartym w sobotę odcinku trasy przebiegającym przez woj. kujawsko-pomorskie. Podpisana w niedzielę nowelizacja Prawa wodnego umożliwi zbliżenie trasy do rzeki.



Podpisując nowelizację prezydent mówił, że cieszy się z możliwości zrealizowania zamysłu Staniszewskiej, „która od lat zabiegała, aby wały przeciwpowodziowe były dostępne dla rowerzystów". "Abyśmy mogli nimi jeździć, legalnie, uczciwie, bez poczucia nadwyrężania prawa polskiego, ale również abyśmy mogli zachęcać samorządy do tego, aby na wałach rowerowych powstawały ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia” - zaakcentował Komorowski.



Nawiązując do koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej prezydent wskazał, że w tej sprawie „już jest odzew wielu samorządów”. „Miałem spotkanie z marszałkami wszystkich województw nadwiślańskich. Jest wspólny zamysł, aby taka ścieżka rowerowa po wale przeciwpowodziowym nadwiślańskim połączyła praktycznie całą Polskę” - mówił Komorowski. Zażartował, że taka trasa mogłaby służyć również jemu – między prezydenckimi rezydencjami w Wiśle i Juracie.



Prezydent podkreślił, że samorządy wojewódzkie planują już wydanie dużych środków na zaadoptowanie dla ścieżek rowerowych istniejących wałów, bądź tam, gdzie wały trzeba umocnić lub podwyższyć – na budowę na nich atrakcyjnych dróg dla rowerzystów. Dzięki temu wały powodziowe zostaną wykorzystane jako naturalna i – już istniejąca – sieć szlaków rowerowych.



"Cieszę się również dlatego, bo to przykład wykorzystania tego, co mamy - nie żadnej wielkiej inwestycji, tylko umiejętnego wykorzystania tego, co już jest, w taki sposób, by służyło różnym funkcjom. A powoli, powoli, pewnie przez parę lat, zbudujemy prawdziwe ścieżki na wałach przeciwpowodziowych" - zaznaczył Komorowski.



Po wejściu ustawy w życie rowerzyści będą mogli m.in. jeździć po wałach przeciwpowodziowych - co obecnie jest zabronione. Nowela ma też ułatwić wyznaczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek, co powinno służyć rozwojowi turystyki rowerowej na wielu nowych, atrakcyjnych krajobrazowo trasach.



Poprzez zmianę ustawy o drogach publicznych nowelizacja umożliwi też budowanie dróg rowerowych poza drogami przeznaczonymi dla ruchu samochodowego, a drogi rowerowe będą traktowane jako inwestycje celu publicznego.



Po wejściu w życie noweli budowa, przebudowa lub remont drogi rowerowej oraz wyznaczanie szlaku turystycznego pieszego lub rowerowego na wale będzie wymagało zgłoszenia np. do marszałka województwa. Szlaki rowerowe nie powstaną w miejscach, gdzie inwestycja będzie mogła spowodować pogorszenie stanu środowiska lub wpłynie na zwiększenie zagrożenia powodziowego. Jeżeli zagrożona będzie szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych, zarządca wału będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz poruszania się po nim.



Po podpisaniu ustawy, ze względu na kontuzję, prezydent nie mógł wziąć udział w Bielskim Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Wyraził jednak nadzieję, że w przyszłości przejedzie choć część trasy z jego uczestnikami. W niedzielę otrzymał od nich m.in. kask rowerowy z napisem: Prezydent.(PAP)



mtb/ mag/



http://wyborcza.pl/1,75248,15968768,Wis … _beda.html

Wiślana Trasa Rowerowa o krok bliżej. Cykliści będą jeździć po wałach
Ewa Karendys
16.05.2014 , aktualizacja: 16.05.2014 16:03
A A A Drukuj
Grażyna Staniszewska: - Nowelizacja ustawy zachęca do tego, by wreszcie prowadzić drogi rowerowe nie wzdłuż jezdni, ale drogi biegnące przez łąki, pola, wzdłuż rzek.

Grażyna Staniszewska: - Nowelizacja ustawy zachęca do tego, by wreszcie prowadzić drogi rowerowe nie wzdłuż jezdni, ale drogi biegnące przez łąki, pola, wzdłuż rzek. (fot. Kamil Gozdan / AG)
Prezydent Bronisław Komorowski dał zielone światło budowie tras rowerowych na wałach przeciwpowodziowych, co przybliża realizację Wiślanej Trasy Rowerowej. - Decyzja prezydenta uwiarygodnia podejmowane przez nas działania - cieszy się Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
Artykuł otwarty
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa wodnego. Zapisy ustawy ułatwią m.in. wytyczanie ścieżek rowerowych wzdłuż rzek i wytyczanie szlaków poza drogami przeznaczonymi dla ruchu samochodowego. Ponadto drogi rowerowe będą traktowane jako inwestycje celu publicznego.

Co najważniejsze - zniesiony będzie zakaz poruszania się rowerem po wałach przeciwpowodziowych. To długo wyczekiwana wiadomość dla tych, którzy dopingują powstanie Wiślanej Trasy Rowerowej.

Wiślana Trasa Rowerowa to pomysł, który kilka lat temu propagowała była europosłanka PO, a dziś bielska radna Grażyna Staniszewska. Trasa o długości ponad 1000 km, biegnąc przez osiem województw, ma docelowo połączyć Bałtyk z górami. W założeniu ma być to polski produkt turystyczny.

Pomorskie działa

Przypomnijmy. W marcu informowaliśmy o tym, że samorząd województwa pomorskiego otrzymał unijne dofinansowanie na przygotowanie wartej 200 tys. zł analizy wykonalności dla pomorskiego odcinka trasy.

Do przetargu stanęły cztery firmy. Dokument będzie podstawą do zawarcia porozumień z partnerami (gminami), które będą realizowały inwestycję, a także posłuży opracowaniu projektów technicznych.

- Decyzja prezydenta uwiarygodnia podejmowane przez nas działania - mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Według wstępnej koncepcji pomorski odcinek trasy ma biec wzdłuż lewej strony Wisły przez: Gdańsk, gminę Pruszcz Gdański, gminę Cedry Wielkie, gminę Suchy Dąb, Tczew, gminę Subkowy, Pelplin, Gniew. Wzdłuż prawej strony Wisły będzie można przejechać przez gminę Stegnę, gminę Ostaszewo, gminę Lichnowy, gminę Miłoradz, Sztum, gminę Ryjewo, gminę Kwidzyn, gminę Sadlinki. Trasa ta ma połączyć się z trasą w województwie kujawsko-pomorskim.

Sąsiedzi wytyczyli trasę

Jak wygląda sytuacja w innych województwach? Kilka dni temu w województwie kujawsko-pomorskim odbyło się uroczyste otwarcie oznakowanego i wytyczonego szlaku Wiślanej Trasy Rowerowej. Trasa biegnie od granicy z Mazowszem (na lewym brzegu w okolicach Włocławka, a na prawym brzegu w okolicach Dobrzynia) i ciągnie się aż do granicy z województwem pomorskim - w pobliżu Nowego i Grudziądza. Szlak liczy 210 km wzdłuż prawego brzegu Wisły i 244 km wzdłuż lewego brzegu. Przebieg trasy konsultowano z dziesięcioma organizacjami pozarządowymi oraz trzydziestoma ośmioma miastami, gminami i powiatami nadwiślańskimi.

Już kilka lat temu, w ramach pilotażowego projektu, wytyczono i oznakowano też trasę na terenie województwa śląskiego. Jednak samo oznakowanie to wciąż za mało.

Czy przedsięwzięcie nabierze tempa?

Grażyna Staniszewska jest przekonana, że nowelizacja ustawy przyspieszy prace nad Wiślaną Trasą Rowerową. - Ustawa wprowadza duże uproszczenie w budowie dróg rowerowych, a szczególnie dróg, które powstaną na wałach - mówi Staniszewska. - Poza tym, zachęca do tego, by wreszcie prowadzić drogi rowerowe nie wzdłuż jezdni, ale drogi biegnące przez łąki, pola, wzdłuż rzek.

I dodaje: - Mam nadzieję, że patronat prezydenta, choć na razie jeszcze niesformalizowany, popchnie do współpracy ośmiu marszałków, którzy [ w sierpniu ubiegłego roku w Grudziądzu - red.] podpisali deklarację o współpracy dot. Wiślanej Trasy Rowerowej. Na tę trasę czekają bowiem nie tylko rowerzyści z Polski, ale i liczni cykliści zza granicy.

Zdaniem Grażyny Staniszewskiej ważne jest, by - ze względów krajobrazowych - po wałach biegła możliwie jak największa część trasy.

Michał Bieliński z Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: - Trasę rowerową chcemy poprowadzić po najbardziej atrakcyjnych częściach wałów przeciwpowodziowych. Przy wyborze tych odcinków, będziemy kierować się bezpieczeństwem, ale i dostępnością - bo nie wszystkie odcinki wałów będą miały dogodne połączenie z pozostałą częścią trasy. Ze wstępnych szacunków wynika, że po wale będzie biegło 20-30 proc. odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej. Ale dokładne liczby wskaże nam analiza wykonalności.

Analiza wykonalności dla pomorskiego odcinka trasy ma powstać do marca przyszłego roku. Dokument będzie podstawą do zawarcia porozumień z około 40 partnerami, którzy chcą realizować inwestycję.

- Chcemy, by od głównej trasy powstały odnogi do największych atrakcji turystycznych, obiektów noclegowych, gastronomicznych w danej gminie - mówi Marta Chełkowska.

Pomorski odcinek trasy ma powstać w 2020 roku. Gminy będą mogły wnioskować o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


Cały tekst: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ … z3EVP3lwTB


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 

#2 16-05-2014 21:45:20

 Jacek

Użytkownik

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 481

Re: Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

Dzięki Darku.
Warto wiedzieć, że tego typu nowelizacja prawa ma miejsce.  Dotychczas obowiązujące przepisy miały bowiem niewiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Nie zmienia to faktu, że nasze klubowe przejażdżki po wałach wiśłanych były do tej pory zakazane.


Życie jest piękne, ale z punktu widzenia ekonomicznego niestety nieopłacalne.....

Offline

 

#3 16-05-2014 22:21:24

 dorota

Moderator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 25-08-2011
Posty: 78

Re: Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

Chyba wiem, co miałeś na myśli... i... dlatego właśnie nie jeździliśmy, choć dużo traciliśmy, a teraz trzeba to nadrobić. Widoki przecudne czekają na nas!

Offline

 

#4 17-05-2014 06:43:32

 Roger

Administrator

25979509
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 25-11-2008
Posty: 797

Re: Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

Jacek .... łamałeś prawo razem z nami więc bym się tak nie chwalił, mamy Cie na zdjęciu Jeśli jeździliście z uwagą po wale podczas naszych kilku rajdów kiedy to podziwialiśmy cudowne widoki to widzieliście że biegnie tam niebieski szlak rowerowy więc ktoś wydał zgodę na oznakowanie i udzielił prawa jazdy po tym terenie. Bardzo dobrze że wreszcie znieśli ten bzdurny zakaz i trzeba widzieć w tym same plusy, nawet kiedy to jeździliśmy "nielegalnie" to nikt już nam nie odbierze tamtej przyjemności słonecznego dnia i "przecudnych widoków"   HOUK


"Ziemia  jest  jak  księga, a  kto  nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę"
                                                                                                 
                                                                                                         św. Augustyn

Offline

 

#5 18-05-2014 01:00:52

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Re: Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

to nie o to chodzi, że my jeździliśmy, drogi rowerowe od dawna w innych regionach były już usytuowane na wałach p.powodziowych, wazne, że wreszcie to sie usystematyzowało


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 

#6 19-05-2014 14:04:19

Jakub_1985

Użytkownik

Zarejestrowany: 17-10-2012
Posty: 23

Re: Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

Ach tak szczególnie fajnie się jechało wzdłuż Wisły podczas jednego z zimowych rajdów w ub.r. jak płynęła kra.

Offline

 

#7 22-11-2017 10:49:01

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Re: Bronisław Komorowski znowelizował prawo specjalnie dla rowerzystów.

Nie będzie ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych?

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8 … owych.html

"Nie" dla ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych - mówią zarządcy tych budowli i firmy, które te wały naprawiają. Argumenty mają dwa: bezpieczeństwo i zaśmiecanie terenu.

Franciszek Złotnikiewicz, Dyrektor Kujawsko - Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych wskazuje, że rowerzystom nie można na wałach zapewnić takiego bezpieczeństwa, jakie gwarantuje im chociażby Prawo o Ruchu Drogowym. Chodzi tu o barierki, których na wałach nie można montować ze względu na prace przy konserwacji budowli.

Podobnego zdania jest Tomasz Wilczopolski, dyrektor firmy, która przebudowuje wały w całej Polsce. Zaznacza, że te budowle są bardzo wysokie, a brak barierek nie wpływa na bezpieczeństwo rowerzystów. Dodatkowo wskazuje na dziką zwierzynę, która w poszukiwaniu porzuconych przez ludzi resztek jedzenia niszczy konstrukcję tych budowli.

Przeciwnego zdania są rowerzyści. Kolarz Grzegorz Trzopek uważa, że im dalej od wąskiej, ruchliwej ulicy tym bezpiecznej dla miłośników jednośladów.
Przypomnijmy, że po podpisaniu nowelizacji Prawa Wodnego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego jazda po wałach przeciwpowodziowych nie jest już zabroniona i nie zakończy się ona mandatem.

gazetaprawna.pl


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Konstancin-Jeziorna przegrywanie kaset vhs warszawa