FORUM WKKR PTTK 'CYKLISTA' WŁOCŁAWEK

Forum dyskusyjne WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK poświęcone turystyce rowerowej i nie tylko rowerowej ;)


#1 02-08-2013 20:08:43

 darek61

Administrator

Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 31-10-2008
Posty: 810

Nowy regulamin Kolarskiej Odznaki Turystycznej

http://ktkol.pl/2012/06/23/nowy-regulam … ystycznej/



W dniu 28 kwietnia 2012 r. Zarząd Główny PTTK Uchwałą nr 326/XVII/2012 przyjął znowelizowany tekst regulaminu Kolarskiej Odznaki Turystycznej. Poniżej publikujemy tekst jednolity nowego regulaminu odznaki.
Regulamin Kolarskiej Odznaki Turystycznej
I. Zasady ogólne

§ 1

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanawia Kolarską Odznakę Turystyczną, zwaną w skrócie KOT.

§ 2

KOT ustanowiono w celu zachęcenia społeczeństwa do poznawania ojczystego kraju, jego historii, współczesnego dorobku oraz do uprawiania turystyki kolarskiej, jako jednej z form aktywnego wypoczynku.

§ 3

KOT może zdobywać każdy, kto spełni warunki wymagane niniejszym regulaminem.

§ 4

Wskazane jest, aby zdobyte odznaki były wręczane w sposób uroczysty w czasie imprez turystycznych.

§ 5

    Wzór KOT zawiera załącznik nr 1 do regulaminu.
    Odznaka jest odpłatna.

II. Stopnie odznaki i warunki jej zdobywania

§ 6

    KOT posiada siedem stopni: mały brązowy, mały srebrny, mały złoty, duży brązowy, duży srebrny, duży złoty i za wytrwałość.
    KOT zdobywa się kolejno, rozpoczynając od stopnia małego brązowego.

§ 7

    O przyznanie KOT może ubiegać się turysta, który zgromadził odpowiednią dla zdobywanego stopnia ilość punktów na wycieczkach kolarskich oraz spełnił wymagania dodatkowe.
    Podstawowym dowodem odbycia wycieczek jest „Książeczka wycieczek kolarskich” prowadzona przez ubiegającego się o KOT i poświadczona zgodnie z przepisami rozdziału IV.
    Szczegółowe warunki do spełnienia, od których uzależnione jest przyznanie KOT, określone są w poniższej tabeli:
    Stopień KOT     Liczba punktów     Warunki ogólne
    Mały brązowy     100     Punkty za udział w kolarskich imprezach turystycznych nie mogą być zdobywane w okresie dłuższym niż 24 miesiące.
    Mały srebrny     400     -
    Mały złoty     800     Zdobywanie punktów za wycieczki i zwiedzanie powinno się odbywać również poza województwem, w którym zamieszkuje ubiegający się o odznakę.
    Duży brązowy     1000     Zwiedzenie w Polsce: 1 parku narodowego i 5 obiektów krajoznawczych.
    Duży srebrny     1200     Odbycie 2 wycieczek 6-dniowych, zwiedzenie w Polsce dalszych 3 parków narodowych i następnych 15 obiektów krajoznawczych.
    Duży złoty     1500     Zwiedzenie w Polsce 5 kolejnych parków narodowych i dalszych 25 obiektów krajoznawczych.
    Za wytrwałość     7 x 100     Może ją uzyskać turysta, który posiada dużą złotą KOT i przez 7 lat (niekoniecznie kolejnych) zgromadził minimum 100 pkt. w każdym roku.
    Wykaz obiektów krajoznawczych zawiera załącznik nr 2.
    Wykaz parków narodowych zawiera załącznik nr 3.
    Wykaz obiektów krajoznawczych i parków narodowych ulega poszerzeniu z dniem ustanowienia przez właściwy organ kolejnych pomników historii, parków narodowych oraz wpisania nowych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

III. Zasady punktacji

§ 8

    Za udział w wycieczkach, obozach, rajdach itp. imprezach kolarskich przyznaje się określoną niżej liczbę punktów, które oprócz innych kryteriów (wymienionych w tabeli) stanowią podstawę do przyznania KOT.
    Punktacja podstawowa:
        za każdy dzień jazdy rowerem podczas wędrówek jednodniowych – 10 pkt.
        za każdy dzień wędrówek wielodniowych (minimum 1,5 dnia) – 15 pkt.
    Punktacja dodatkowa:
        za minimum trzydniowy udział w centralnej imprezie turystyki kolarskiej (ogólnopolski zlot przodowników turystyki kolarskiej oraz centralny zlot turystów kolarzy) – zryczałtowana premia – 30 pkt.
        za zwiedzanie miejscowości, muzeów, zabytków architektury i pomników przyrody – po złożeniu zespołowi weryfikacyjnemu ustnego, pisemnego bądź elektronicznego opisu zwiedzanych obiektów – premia w wysokości 5 - 20% limitu punktów wymaganych na zdobywany stopień KOT.

§ 9

    Długość odcinka, który należy przejechać na rowerze w ciągu jednego dnia wynosi minimum 15 kilometrów.
    Trasy wycieczek indywidualnych nie mogą być powtarzane na dany stopień odznaki; zapis ten nie dotyczy wycieczek odbywanych w ramach imprez turystycznych (rajdy, zloty, obozy wędrowne) pod warunkiem potwierdzenia powtarzanej trasy pieczątką rajdową.
    Trasa wycieczki nie jest uznana za powtórzoną, jeżeli przynajmniej 15-kilometrowy jej odcinek przebiega inną drogą niż wcześniejsze przejazdy odnotowane w „Książeczce wycieczek kolarskich”.
    Przy zaliczaniu parków narodowych i obiektów krajoznawczych należy dokonać wpisu w „Książeczce wycieczek kolarskich”, wykorzystując całą rubrykę na potwierdzenie zwiedzanego obiektu, bez naliczania punktów. Do uznania ważności potwierdzenia wymagany jest odcisk pieczątki z nazwą miejscowości bądź stempel z nazwą obiektu. Udokumentowanie zwiedzania może być dokonane także przez zamieszczenie zdjęcia zainteresowanej osoby na tle zwiedzanego obiektu.
    Zwiedzanie parków narodowych w Polsce oraz obiektów krajoznawczych jest zaliczane na KOT także w czasie wycieczek innych niż rowerowe.
    Poczynając od stopnia małego srebrnego dopuszcza się zaliczanie punktów na wycieczkach zagranicznych, przy czym na stopnie mały srebrny i mały złoty ilość uznanych punktów nie może przekroczyć 30% wymaganej punktacji; na duże stopnie ilość punktów zdobywanych na wycieczkach zagranicznych nie jest limitowana.
    W przypadku uzyskania większej ilości punktów od wymaganej, nadwyżka jest uwzględniana przy przyznawaniu odznaki wyższego stopnia.
    Gromadzenie punktów na KOT za wytrwałość można rozpocząć w roku zdobycia KOT w stopniu dużym złotym.

§ 10

    Szybkość jazdy powinna być dostosowana do warunków, w jakich wycieczka się odbywa, sprzętu kolarskiego oraz kondycji turystów. Przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, cel krajoznawczy, zadowolenie z jazdy, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.
    Zdobywanie odznaki odbywa się na własną odpowiedzialność. PTTK nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których może doznać uczestnik, jak również za szkody wyrządzone przez uczestnika osobom trzecim.

IV. Książeczka wycieczek kolarskich i tryb przyznawania KOT

§ 11

    Turysta ubiegający się o KOT powinien prowadzić rejestr wycieczek w „Książeczce wycieczek kolarskich” według wzoru ustalonego przez Komisję Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK – załącznik nr 4.
    Każdy odcinek dzienny wymaga potwierdzenia zgodnie z § 12, w sposób nie budzący wątpliwości co do kierunku i czasu jazdy.

§ 12

Potwierdzeń przejazdu mogą dokonywać:

    Przodownicy turystyki kolarskiej potwierdzający przejazdy (podpis oraz numer legitymacji przodownika bądź odcisk pieczątki przodownika turystyki kolarskiej z numerem legitymacji), w których osobiście uczestniczyli, jak również te, w których nie brali udziału, jeśli nie mają wątpliwości, że zapis jest zgodny z rzeczywistością. Przodownik może także potwierdzać własne przejazdy tras wycieczkowych.
    Instytucje państwowe, spółdzielcze, samorządowe, kościelne lub społeczne, urzędy pocztowe, placówki handlowe itp. Do uznania ważności potwierdzenia wymagany jest odcisk pieczątki instytucji z nazwą miejscowości.
    Na imprezach szkolnych dopuszcza się potwierdzenie uczestnictwa podpisem wychowawcy i pieczątką szkoły organizującej imprezę.
    Potwierdzeniem może być także zdjęcie turysty na tle tablicy z nazwą miejscowości lub kronika w formie elektronicznej.

§ 13

Uprawnienia do weryfikacji i przyznawania KOT posiadają:

    regionalne (wojewódzkie) rady turystyki kolarskiej, oddziałowe komisje turystyki kolarskiej oraz kluby mające uprawnienia oddziałowych komisji turystyki kolarskiej – w stopniach małym brązowym, małym srebrnym i małym złotym;
    regionalne (wojewódzkie) rady turystyki kolarskiej oraz upoważnione przez Komisję Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK oddziałowe komisje lub kluby turystyki kolarskiej w województwach, w których nie ma regionalnych rad – w stopniach dużym brązowym i dużym srebrnym.
    Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK poprzez centralny referat weryfikacyjny i jego filie – w stopniach dużym złotym i za wytrwałość.

§ 14

    Ubiegający się o KOT, po spełnieniu wymogów określonych niniejszym regulaminem, powinien przekazać „Książeczkę wycieczek kolarskich” do referatu weryfikacyjnego dowolnej komisji lub klubu turystyki kolarskiej PTTK.
    Przekazując „Książeczkę wycieczek kolarskich” do weryfikacji na stopnie duże zainteresowany zobowiązany jest dołączyć wykaz zwiedzonych obiektów krajoznawczych i parków narodowych ze wskazaniem w nim miejsca potwierdzenia każdego obiektu (numer „Książeczki wycieczek kolarskich” i strona z potwierdzeniem zwiedzenia obiektu).
    Weryfikacja powinna nastąpić najpóźniej w ciągu miesiąca od daty przekazania książeczki.

§ 15

Interpretacja regulaminu należy do Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK.

§ 16

    Przy weryfikacji drogą korespondencyjną należy dołączyć znaczki pocztowe o wartości opłaty pocztowej jak przy nadaniu.
    Tekst jednolity regulaminu zatwierdzony został na wniosek Komisji Turystyki Kolarskiej przez Zarząd Główny PTTK w dniu 28 kwietnia 2012 r. uchwałą nr 326/XVII/2012.
    Tracą moc wszystkie poprzednie wersje regulaminu KOT.

Załącznik nr 1 do Regulaminu KOT

Wzór Kolarskiej Odznaki Turystycznej

Stopień     Brązowy     Srebrny     Złoty
Mały     KOT mała brązowa     KOT mała srebrna     KOT mała złota
Duży     KOT duża brązowa     KOT duża srebrna     KOT duża złota
Za wytrwałość     KOT Za Wytrwałość
Załącznik nr 2 do Regulaminu KOT

Obiekty krajoznawcze obowiązujące zdobywających duże stopnie KOT
(stan na 1 VII 2013 r.)

    1. Arkadia k. Łowicza – park romantyczny z budowlami
    2. Augustowski Kanał – zbudowany w latach 1824-1839 zabytek sztuki inżynierskiej
    3. Baranów Sandomierski – zamek
    4. Binarowa (gm. Biecz) – późnogotycki drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła
    5. Biskupin – rezerwat archeologiczny
    6. Blizne (gm. Jasienica Rosielna) – późnogotycki drewniany kościół parafialny
    7. Bochnia – kopalnia soli
    8. Brzeg – zamek Piastów śląskich
    9. Boguszyce k. Rawy Mazowieckiej – drewniany, późnogotycki kościół pw. św. Stanisława, wzniesiony w 1558 r.
    10. Bohoniki (gm. Sokółka) – meczet i mizar (cmentarz)
    11. Brunary Wyżne (gm. Uście Gorlickie) – drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła
    12. Chełm – popijarski kościół parafialny
    13. Chełmno n. Wisłą – średniowieczny układ przestrzenny z murami obronnymi i 17 basztami
    14. Chotyniec (gm. Radymno) – drewniana cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
    15. Częstochowa – zespół klasztorny paulinów na Jasnej Górze
    16. Dębno Podhalańskie – kościół pw. św. Michała Archanioła
    17. Duszniki Zdrój – młyn papierniczy
    18. Elbląski Kanał
    19. Frombork – zespół zabudowań Wzgórza Kopernika
    20. Gdańsk – Kościół Mariacki
    21. Gdańsk – zabudowa Głównego Miasta
    22. Gdańsk – ratusz Głównego Miasta
    23. Gdańsk – zespół Wielkiej Zbrojowni
    24. Gdańsk – zespół Twierdzy Wisłoujście
    25. Gdańsk – pole bitwy na Westerplatte
    26. Gniezno – gotycki kościół archikatedralny Wniebowzięcia NMP z pozostałościami budowli romańskiej
    27. Gostyń-Głogówko – zespół klasztorny Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri
    28. Góra Świętej Anny – komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy
    29. Grunwald – pole bitwy
    30. Haczów n. Wisłokiem – drewniany kościół późnogotycki
    31. Henryków n. Oławą – pocysterski zespół klasztorny
    32. Jarosław n. Sanem – zabytkowy układ urbanistyczny
    33. Jawor n. Nysą Szaloną – barokowy, ewangelicki kościół Pokoju, drewniany, konstrukcji szkieletowej
    34. Kalwaria Zebrzydowska – zespół kulturowo-krajobrazowy klasztoru i parku pielgrzymkowego
    35. Kamień Pomorski – zespół katedralny
    36. Katowice – osiedle robotnicze Nikiszowiec
    37. Katowice – gmach województwa i Sejmu Śląskiego
    38. Kazimierz Dolny n. Wisłą – staromiejski zespół architektoniczny
    39. Kielce – pałac biskupów krakowskich (obecnie oddział Muzeum Narodowego)
    40. Kotlina Jeleniogórska – pałace i parki krajobrazowe Kotliny JeleniogórskieJ
    41. Kozłówka – zespół pałacowo-parkowy
    42. Kórnik – zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli
    43. Kraków – zabudowa Wzgórza Wawelskiego
    44. Kraków – zabudowa Śródmieścia
    45. Kraków – Kościół Mariacki
    46. Kraków – Sukiennice
    47. Kraków – kościół św. Anny przy ul. św. Anny
    48. Kraków – pozostałości obwarowań miejskich
    49. Kraków – zespół klasztorny jezuitów z kościołem pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej
    50. Kraków – Collegium Maius (obecnie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego)
    51. Kraków – zespól klasztorny augustianów (kościół św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej)
    52. Kraków – zespół klasztorny na Bielanach (kobiety wpuszczane są tylko w 12 wyznaczonych dni roku: 7 II, 25 III, w Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Ciało, 19 VI i w niedzielę po św. Romualdzie, 15 VIII, 8 IX, 8 XII oraz w pierwszy dzień Bożego Narodzenia; furta z pieczątką otwarta w godz. 9-11 oraz 15-17)
    53. Krasiczyn k. Przemyśla – zamek Krasickich
    54. Kruszyniany (gm. Krynki) – meczet i mizar (cmentarz)
    55. Krzemionki Opatowskie k. Ostrowca Świętokrzyskiego – rezerwat archeologiczny
    56. Krzeszów w Sudetach – zespół opactwa cystersów
    57. Kwiatoń (gm. Uście Gorlickie) – drewniana cerkiew pw. św. Paraskiewy
    58. Ląd nad Wartą – zespół dawnego opactwa cystersów
    59. Legnickie Pole – zespół klasztorny benedyktynów
    60. Leżajsk – klasztor bernardynów
    61. Lidzbark Warmiński – zespół zamkowy
    62. Lipnica Murowana k. Bochni – późnogotycki drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda
    63. Lubiąż n. Odrą – zespół opactwa cystersów
    64. Lubiń (pow. Kościan) – zespół opactwa benedyktynów
    65. Lublin – kaplica pw. Św. Trójcy na zamku
    66. Łańcut – zespół zamkowo-parkowy
    67. Łęknica n. Nysą Łużycką – Park Mużakowski
    68. Łowicz – bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP (dawna Kolegiata Prymasowska)
    69. Malbork – zamek krzyżacki
    70. Maurzyce k. Łowicza – zbudowany w 1927 r. na rzece Słudwi pierwszy w świecie spawany most drogowy
    71. Nieborów k. Łowicza – zespół pałacowy
    72. Nysa – zespół kościoła farnego pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy
    73. Ostrów Lednicki – ruiny palatium (zamku książęcego z X w.)
    74. Oświęcim – Auschwitz-Birkenau niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
    75. Owczary (gm. Sękowa) – drewniana cerkiew Opieki Bogurodzicy
    76. Paczków – średniowieczny układ urbanistyczny
    77. Powroźnik (gm. Muszyna) – drewniana cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła
    78. Poznań – (Ostrów Tumski) kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła z pozostałościami kamiennej bazyliki przedromańskiej
    79. Poznań – Ratusz Staromiejski (obecnie Muzeum Historii m. Poznania)
    80. Poznań – pojezuicki kościół farny św. Stanisława przy ul. Gołębiej
    81. Przemyśl – zespół urbanistyczny w obrębie dawnych murów miejskich
    82. Pszczyna – pałac (dawny zamek gotycki, obecnie Muzeum Wnętrz)
    83. Racławice – teren historycznej Bitwy Racławickiej
    84. Radruż (gm. Horyniec Zdrój) – drewniana cerkiew pw. św. Paraskiewy
    85. Radzyń Chełmiński – zamek krzyżacki
    86. Sandomierz – zabudowa Starego Miasta
    87. Sandomierz – kościół pw. św. Jakuba z klasztorem dominikanów
    88. Sękowa k. Gorlic – późnogotycki drewniany kościół parafialny
    89. Smolnik (gm. Lutowiska) – drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła
    90. Srebrna Góra – twierdza srebrnogórska
    91. Stargard Szczeciński – kościół pw. NMP Królowej Świata
    92. Stargard Szczeciński – średniowieczne mury obronne miasta
    93. Strzegom – kościół pw. św. św. Ap. Piotra i Pawła
    94. Strzelno k. Inowrocławia – zespół klasztorny norbertanek
    95. Sulejów Podklasztorze – zespół opactwa cystersów
    96. Świdnica – barokowy, ewangelicki kościół Pokoju, konstrukcji szkieletowej
    97. Tarnowskie Góry – Sztolnia Czarnego Pstrąga
    98. Tarnowskie Góry – podziemia zabytkowej kopalni rud srebronośnych
    99. Toruń – zabudowa Starego i Nowego Miasta
    100. Toruń – Ratusz Staromiejski
    101. Toruń – kamienica pod Gwiazdą (obecnie Muzeum Okręgowe)
    102. Toruń – bazylika pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
    103. Toruń – kościół pw. św. Jakuba
    104. Toruń – kościół pw. NMP
    105. Trzebnica – zespół klasztorny cystersek
    106. Turzański (gm. Komańcza) – drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła
    107. Ujazd k. Opatowa – zamek Krzyżtopór
    108. Warszawa – Stare Miasto
    109. Warszawa – zespół pałacowo-parkowy Łazienki
    110. Warszawa – zespół pałacowo-parkowy Wilanów
    111. Warszawa – zespół stacji filtrów Williama Lindleya
    112. Wąchock – zespół opactwa cystersów
    113. Wiśnicz Nowy – późnogotycki zespół zamkowy (obecnie muzeum)
    114. Wieliczka – kopalnia soli
    115. Wrocław – katedra pw. św. Jana Chrzciciela
    116. Wrocław – Ratusz Staromiejski
    117. Wrocław – Hala Stulecia (Hala Ludowa)
    118. Wrocław – zespół zabudowy Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej
    119. Zamość – zespół zabudowy miasta w granicach dawnej twierdzy
    120. Zamość – XVI-wieczny zespół kolegiacki
    121. Żagań – poaugustiański zespół klasztorny
    122. Żagań – zespół pałacowy
    123. Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna
    Wykaz uzupełniono 2 VIII 2013 r. na mocy paragrafu 7 pkt 6 Regulaminu KOT z dnia 28 IV 2012 r. o obiekty uznane w 2012 r. przez Prezydenta RP za pomniki historii i obiekty wpisane w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO [kot]

Załącznik nr 3 do Regulaminu KOT

Parki narodowe w Polsce

    Babiogórski PN
    Białowieski PN
    Biebrzański PN
    Bieszczadzki PN
    PN Bory Tucholskie
    Drawieński PN
    Gorczański PN
    PN Gór Stołowych
    Kampinoski PN
    Karkonoski PN
    Magurski PN
    Narwiański PN
    Ojcowski PN
    Pieniński PN
    Poleski PN
    Roztoczański PN
    Słowiński PN
    Świętokrzyski PN
    Tatrzański PN
    PN Ujście Warty
    Wielkopolski PN
    Wigierski PN
    Woliński PN

Załącznik nr 4 do Regulaminu KOT

Wzór „Książeczki wycieczek kolarskich”

    „Książeczka wycieczek kolarskich” w części adresowej
        zawiera napis: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Zarząd Główny, Komisja Turystyki Kolarskiej oraz nazwę: „Książeczka wycieczek kolarskich” nr …, nadto imię i nazwisko turysty, adres zamieszkania, datę urodzenia i podpis właściciela;
        może zawierać adnotacje o przynależności do PTTK, numerze legitymacji członkowskiej.
    Wskazane jest, by w Książeczce znajdował się Regulamin KOT wraz z załącznikami.
    W części przeznaczonej do rejestrowania odbywanych wycieczek i zwiedzanych obiektów krajoznawczych oraz parków narodowych znajdują się:
        rubryka na dokonanie zapisów obrazujących trasę wycieczki rowerowej, jej długości w km, dacie i punktacji;
        obok – miejsce na odciski pieczątek.
    Książeczkę zamykają „Adnotacje o przyznaniu KOT” zawierające miejsce na wpisanie nazwy referatu weryfikacyjnego, nr weryfikacyjnego i stopnia przyznanej odznaki, oznaczenie czasokresu wycieczek odbytych na dany stopień KOT, informacja o ilości zdobytych punktów i wysokości przyznanej premii oraz zapis o ewentualnej nadwyżce punktów na kolejny stopień KOT.

Komentarze (41) »

    Andrzej napisał(a):

    24 czerwca 2012 @ 13:51

    pkt 36 Kotlina Jeleniogórska – parki i pałace, o które konkretnie chodzi i ile trzeba ich zaliczyć aby ten pkt był zaliczony
    kot napisał(a):

    24 czerwca 2012 @ 17:58

    Identycznie, jak w przypadku parku narodowego – wystarczy potwierdzenie z jednego obiektu w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej.
    boko napisał(a):

    24 czerwca 2012 @ 20:10

    To jest dokładny wykaz wszystkich pałaców i parków krajobrazowych wokół nich uznanych przez prezydenta RP za pomnik historii:
    Bukowiec – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy „Paulinum”;
    Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach;
    Karpniki – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Karpniki – willa „Dębowy Dwór” z parkiem;
    Kowary – zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy;
    Łomnica – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Mysłakowice – zespół pałacowo-parkowy;
    Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo-parkowy, gm. Podgórzyn;
    Wojanów – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
    Wojanów-Bobrów – zespół pałacowo-gospodarczy, gm. Mysłakowice.
    Mac napisał(a):

    25 czerwca 2012 @ 08:02

    Czy można prosić o łopatologiczne wyliczenie wszystkich nowych obiektów?
    kot napisał(a):

    25 czerwca 2012 @ 18:52

    Pomniki historii, które z dniem 28 IV 2012 r. poszerzyły listę obiektów krajoznawczych zalecanych do zwiedzenia przez turystów zdobywających duże stopnie KOT, znajdują się pod nr.: 14, 15, 24, 26, 33, 36, 37, 38, 52, 58, 82, 98, 108 i 109.


Dlaczego znikł Żagań – zespół pałacowy
kot napisał(a):

26 czerwca 2012 @ 21:10

Lublin – gdyż w mieście już wcześniej zaliczono do obiektów krajoznawczych zamek, który aktualnie wchodzi w skład historycznego zespołu architektoniczno-urbanistycznego.
Poznań – bowiem już wcześniej na listę obiektów krajoznawczych spisano Ostrów Tumski wchodzący obecnie w skład historycznego zespołu miasta.
Żagań – w materiałach wirtualnych jest poaugustiański zespół klasztorny, a w drukowanych zespół pałacowy. Powinny być obydwa, wyjaśniamy tę rozbieżność [zwiedzając miasto proszę na wszelki wypadek dokumentować pobyt w obydwu miejscach].
krw69 napisał(a):

10 lipca 2012 @ 16:34

Witam
Czy w nowym regulaminie są ograniczenia czasowe?
Czy w jednym roku można zdobyć kilka odznak (mała – brązowa, srebrna i złota)?
kot napisał(a):

17 lipca 2012 @ 06:19

Tak, dla odznaki brązowej = 24 miesiące. Pozostałe stopnie odznaki można zdobywać baaaardzo długo, nawet przez kilka lub kilkanaście lat, albo – jeśli jeździ się dużo – bardzo szybko, nawet parę stopni w jednym sezonie (czyli w jednym roku).
Joanneczka napisał(a):

24 lipca 2012 @ 16:22

Witam.
Dopiero zaczynam zdobywanie KOT, dlatego chciałabym spytać, jak wygląda punktowanie wycieczek indywidualnych? Zwykle jadę w wybrane przez siebie miejsca. Nie biorę udziału w wycieczkach organizowanych przez innych. Czy liczy się tak samo, czyli 10 pkt za każdy pojedynczy dzień jazdy trasą min. 15 km? Bardzo proszę o wskazówkę, pozdrawiam.
kot napisał(a):

24 lipca 2012 @ 20:07

Bez względu na to, czy odbywamy wycieczki rowerowe samotnie, czy w grupie, punktacja jest identyczna: 10 pkt. za wycieczkę 1-dniową, 15 pkt. za wyjazd parudniowy. Indywidualnej osobie też przysługują premie zgodnie z Regulaminem Odznaki. Powodzenia na szlaku!
Babek napisał(a):

25 lipca 2012 @ 16:46

Czy można zaliczyć obiekt krajoznawczy, który zwiedziło się przed wpisaniem go na w/w listę?
kot napisał(a):

26 lipca 2012 @ 05:42

Regułą jest, że postanowienia wchodzą w życie z dniem uchwalenia, opublikowania lub w jakiś czas potem [wskazany w uchwalonym przepisie]. Aktualny wykaz obiektów krajoznawczych uchwalono 28 kwietnia 2012 r., a więc referent weryfikacyjny powinien zaliczać na duże stopnie KOT obiekty zwiedzone po tym dniu.
REX napisał(a):

27 lipca 2012 @ 07:49

Swego czasu gdy funkcjonowały tzw. „zerówki” w wykazie był zespół cerkiewno-obronny RADRUŻ (gm.Horyniec). Przez pewien czas w PRL-u miejscowość nosiła nazwę ROZDROŻE. Ja mam ten obiekt zweryfikowany na d.złotego KOT. Co jest powodem, że aktualnie tego wspaniałego obiektu nie ma w wykazie.
Tomek napisał(a):

4 sierpnia 2012 @ 09:42

Mam pytanie, ponieważ zbieram punkty na stopień kot mały brązowy, chciałem się dowiedzieć czy te 100 pkt, to muszą być zdobyte w zorganizowanych imprezach, czy mogę do tego dołączyć swoje indywidualne wycieczki – oczywiście potwierdzone.

Oraz drugie pytanie: o odznakę Jubileuszową 60-lecia Turystyki Kolarskiej.
jeżeli w zeszłym roku odbyłem 5 wycieczek czyli mam 50 pkt, a w tym mam odbytych 10 wycieczek, to otrzymam (oczywiście po weryfikacji) dwie odznaki czyli małą brązową i odznakę Jubileuszową, czy muszę spełnić jakieś kryteria.
Babek napisał(a):

9 sierpnia 2012 @ 09:58

Nie musisz wcale uczestniczyć w zorganizowanych imprezach, mogą to być w 100 % Twoje indywidualne wycieczki.
Odznaki o które pytasz zdobywa się równolegle, tak więc otrzymasz obydwie.
kot napisał(a):

9 sierpnia 2012 @ 16:05

Punkty na KOT mogą być zdobywane zarówno w toku indywidualnych wyjazdów rowerzysty, jak i w czasie wycieczek zbiorowych (organizowanych przez ogniwo PTTK bądź grupę koleżeńską), rajdów i zlotów. Punkty na odznakę jubileuszową „60 lat turystyki kolarskiej w PTTK” będą jednocześnie uwzględnione na KOT. Inaczej mówiąc: te same punkty będą zaliczone na KOT oraz na odznakę 60-lecia; to jest regułą odznak ustanawianych z okazji jubileuszu. Pozdrawiam, życzę miłych wycieczek rowerowych
Mdikkii napisał(a):

19 sierpnia 2012 @ 07:56

Właśnie wróciłem z 12 dniowej wycieczki rowerowej, ale wcześniej nie miałem pojęcia że istnieje coś takiego jak KOT, czy jeśli mam zdjęcia potwierdzające miejsca które odwiedzałem przez ten czas to mogę wpisać je na poczet odznak?
Joanneczka napisał(a):

19 sierpnia 2012 @ 16:01

Witam ponownie, dziękuję za poprzednią odpowiedź.
Mam teraz pytanie odnośnie potwierdzania przebytych tras – podczas rowerowych wycieczek w miejscach, przez które przejeżdżam, ludzie ze zdziwieniem i jak na kosmitę na mnie patrzą, kiedy proszę np. w sklepie o pieczątkę, żeby potwierdzić trasę. Za każdym razem tłumaczę, o co chodzi, po co mi pieczątka itd. i jest to strasznie uciążliwe, zdarza się, że osoba za ladą nie posiada pieczątki, gdyż właściciel sklepu nosi ją przy sobie i muszę szukać innego miejsca, gdzie potwierdzę trasę. W regulaminie przy potwierdzeniach trasy napisane jest, że można zrobić sobie zdjęcia na tle tabliczek z nazwą mijanych miejscowości jako potwierdzenie – zatem, czy żeby uniknąć niedogodności, mogę dokumentować trasy zdjęciami? Czy muszę również zdobywać pieczątki?
kot napisał(a):

20 sierpnia 2012 @ 16:15

Tak, zgodnie z aktualnie obowiązującym regulaminem KOT potwierdzeniem przebycia trasy wycieczkowej może być także zdjęcie turysty na tle tabliczki lub szyldu z nazwą odwiedzonej miejscowości oraz kronika elektroniczna wyprawy rowerowej. Przebytą rowerem trasę należy wpisać do książeczki wycieczek, po czym przodownik turystyki kolarskiej po zweryfikowaniu zapisów i przejrzeniu dokumentacji dokona w niej stosownych potwierdzeń.
Faktycznie, nieraz się zdarza, że indagowana ekspedientka bądź urzędniczka nie dysponuje pieczątką. Nie należy się zrażać i odwiedzić w tej samej sprawie sąsiedni sklep lub urząd. Obecnie w każdej prawie miejscowości jest kilka placówek, punktów handlowych i usługowych, jadłodajni itp. dysponujących stemplem.
Powodzenia na szlaku.
Joanneczka napisał(a):

23 sierpnia 2012 @ 23:00

Super, dziękuję ślicznie i również pozdrawiam
Leszek napisał(a):

30 sierpnia 2012 @ 07:11

Nocując w Schronisku Młodzieżowym w Przeworsku wpadła mi w ręce książeczka KOT o wyglądzie zdecydowanie odbiegającym od dotychczasowej. W opisie do Regulaminu KOT nie jest powiedziane, że jest strona na „ozdobne stemple”. Na pierwszych stronach tej książeczki jest napisane (między innymi): PTTK ZG Komisja Turystyki Kolarskiej, wydano w ramach projektu „Rowerem przez Polskę”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koordynator projektu: Jolanta Śledzińska.
Dziwię się, że koordynatorem nie był ktoś z KTK – przecież chyba jakieś ustalenia powinny obowiązywać.
Chciałbym się dowiedzieć – „jak to wszystko rozumieć”, pozdrawiam.
Krzysiek Kokoszka napisał(a):

1 listopada 2012 @ 23:02

W imieniu moich maluchów (Adam lat 6 i Michał lat 5) dziękuję za zlikwidowanie limitów wiekowych! Dzieci są szalone za odznakami i bardzo konsekwentne w ich zdobywaniu. Dzięki nowelizacji regulaminu mogą już cieszyć się pierwszym stopniem odznaki. Dobrze też, że poszerzyła się lista obiektów krajoznawczych i że można prowadzić kronikę w wersji elektronicznej.
Marcin napisał(a):

16 grudnia 2012 @ 11:09

Czy żeby zdobyć odznaki KOT muszę być zrzeszony w PTTK i opłacać składki? Pozdrawiam Marcin
Marcin napisał(a):

2 stycznia 2013 @ 16:58

Zdobywając punkty na odznakę małą srebrną, punktacja jest kontynuowana z małej brązowej? Czy trzeba zdobywać punkty od zera? Dziękuję za odp.
kolarz napisał(a):

2 stycznia 2013 @ 18:18

Zawsze punkty zdobywamy „od zera”, czyli na małą srebrną musisz uzyskać 400 pkt.
Marcin napisał(a):

2 stycznia 2013 @ 23:18

dziękuję za odp
Przemysław Wasilewski napisał(a):

6 lutego 2013 @ 13:00

Witam,

od roku rejestruję swoje trasy programami typu Endomondo czy Sports Tracker. Czy można taką trasę przedstawić jako dowód?
Przemysław Wasilewski napisał(a):

6 lutego 2013 @ 13:10

pytanie dotyczy Rajdu dookoła Polski, czy mogę rajd rozbić na kilka etapów np. 1000 km w 7 dni w maju, następny 1000 km w lipcu, a następny w kolejnym roku czy musi być trasa 3500 km zrealizowana jednym ciągiem
kot napisał(a):

8 lutego 2013 @ 14:10

Paragraf 12 w ust. 4 Regulaminu KOT z dnia 28 IV 2012 r. dopuszcza elektroniczne dokumentowanie odbywanych wycieczek. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że nie każdy referent weryfikacyjny ma dostęp do używanych przez pana programów, po wtóre – weryfikacja niekiedy odbywa się na zlotach, a tam nie zawsze jest dostępny komputer. Ja osobiście preferuję książeczkę i pieczątki, ale od współczesnej techniki nie stronię.
Trasa rajdu kolarskiego dookoła Polski zgodnie z paragrafem 5 Regulaminu odznaki rkdP może być pokonywana w odcinkach ratalnych, także w wersji zaproponowanej przez pana P. Wasilewskiego. Powodzenia na trasie.
wiesiekg napisał(a):

12 marca 2013 @ 20:41

Czy zamiast pieczątek z punktów handlowych do potwierdzenia wycieczek mogą być paragony z kas fiskalnych? Zawsze to łatwiej o paragon niż pieczątkę, o którą nieraz trzeba się dopraszać. A przecież w takim nagłówku paragonu są wszystkie dane placówki a nawet często jeszcze data?
kot napisał(a):

13 marca 2013 @ 20:24

Owszem, paragony fiskalne są uznawane. Proszę jednak pamiętać, że ich treść znika całkowicie po pewnym czasie i jedyną pamiątką po odbytej przejażdżce są białe karteczki. Jak temu zaradzić – przy najbliższym kontakcie z przodownikiem turystyki kolarskiej należy poprosić o potwierdzenie przejazdu jego pieczątką imienną.
melanicka napisał(a):

23 maja 2013 @ 21:10

czy jeśli jeżdżę dwa dni po kolei w weekend, ale nocuje w domu mogę liczyć to jak wycieczkę dwudniową?
Babek napisał(a):

23 maja 2013 @ 23:17

Nie można. Są to dwie wycieczki jednodniowe.
Mat napisał(a):

3 lipca 2013 @ 21:06

Technika swoją drogą, ale sam ślad gps nie jest moim zdaniem potwierdzeniem odbycia wycieczki. Pieczątki na trasie lub zdjęcia przy tablicach z nazwami miejscowości/obiektach charakterystycznych już tak. Dzisiaj każdy ma aparat, czy to w telefonie czy zwykłą cyfrówkę, a potwierdzenia takie dają pewność, że faktycznie tam byliśmy i trasę przejechaliśmy. Tracki gps można sobie samemu rysować.

Ja mam z kolei pytanie odnośnie ilości potwierdzeń przypadających na jedna wycieczkę. Znajomi zdobywają jedną pieczątkę na jedną wycieczkę, tyle że ciężko tu wtedy mówić o potwierdzeniu nie budzącym wątpliwości co do kierunku i samej trasy. Sam do tej pory robiłem po kilka potwierdzeń, aby w zarysie osoba weryfikująca mogła określić, jaką trasą jechałem. Czy rzeczywiście pieczątka z jednej miejscowości jest wystarczającym potwierdzeniem?
baca napisał(a):

5 lipca 2013 @ 16:35

Witam, mam dwa pytania: 1. czy zwiedzanie parków narodowych i obiektów krajoznawczych zalicza się również na małe stopnie odznaki czy tylko na duże? 2. czy zwiedzanie obiektów krajoznawczych oraz – zgodnie z §8 pkt 3b miejscowości, muzeów, zabytków architektury i pomników przyrody – może dotyczyć tych, które znajdują się w miejscu zamieszkania? Z góry dziękuję za odpowiedź.
baca napisał(a):

5 lipca 2013 @ 17:10

uzupełniając swoje 1 pytanie; chodziło mi o to, czy w trakcie zdobywania małych stopni odznaki, jeśli w osobnej rubryce dokonam wpisu za zwiedzanie danego obiektu z potwierdzoną pieczęcią, to czy dostanę za to jakieś punkty? Czy jest to po prostu bezcelowe bo parki narodowe i obiekty krajoznawcze nie przynoszą żadnych pkt. a są jedynie wymogiem na duże stopnie odznaki…?
kot napisał(a):

19 lipca 2013 @ 21:05

Zgodnie z aktualnym Regulaminem KOT fakt odbycia wycieczki może być potwierdzony jedną pieczątką. Pieczątkę pozyskuje się z reguły w miejscowości będącej punktem docelowym wycieczki jednodniowej bądź w miejscu noclegu na wycieczce wielodniowej. Nie jest to jednak sztywną regułą. Obiekty krajoznawcze oraz parki narodowe są wymagane na duże stopnie KOT; ich zwiedzanie można dokumentować także podczas wycieczek odbywanych na stopnie małe. Generalnie rzecz biorąc, za te obiekty nie uzyskuje się punktów, bowiem stanowią one wymóg dodatkowy na duże stopnie odznaki, ale – zwiedzone teraz, przy okazji wycieczek odbywanych na małe stopnie odznaki – będą naszym kapitałem, gdy nadejdzie czas weryfikacji dużych KOT. Ponieważ premia za zwiedzanie w praktyce przyznawana jest m.in. za atrakcyjność przemierzonych tras i szlaków, poznanych placówek muzealnych, odwiedzonych starych miejscowości, pozyskanych pieczątek z muzeów, skansenów, działów promocji urzędów gminnych, uczestnictwo w rajdach i zlotach [a nie tylko ze sklepów i stacji paliw], to – siłą rzeczy – odwiedzone w czasie wycieczek pomniki historii, obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO czy parki narodowe w pewien sposób także wpływają na wysokość premii. Notabene, w związku z umieszczeniem przez UNESCO na liście światowego dziedzictwa kultury kolejnych obiektów znajdujących się w naszym kraju, od 1 lipca 2013 r. wykaz obiektów krajoznawczych wymaganych do zwiedzenia na duże stopnie KOT zawiera 123 pozycje; można go znaleźć m. in. pod adresem: http://www.m2.myszkow.pttk.pl/zerówki . Łączę pozdrowienia.
Marcin napisał(a):

22 lipca 2013 @ 15:51

Mam pytanie.

Czy jeżeli trzeba przejechać 15 km to mogę np. przejechać 7,5-8 km i wrócić tą samą trasą i jest to zaliczone jako 1-dniowa wycieczka? Czy muszę wracać jakoś inaczej?
kot napisał(a):

22 lipca 2013 @ 20:13

Hmm. W zasadzie można, ale…


"Nie przejmuj się życiem i tak nie wyjdziesz z niego żywy."

Offline

 
COPYRIGHT BY ˆ WKKR PTTK "CYKLISTA" WŁOCŁAWEK 2008 - 2014

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs poznań przegrywanie kaset vhs warszawa https://lukaszsurma.pl/ boĂŽtes de vitesses manuelles skup samochodów zielona góra